Islantilainen dronekuvaaja Gardar Ólafs on onnistunut kuvaamaan hulppeata videota Reykjavikin lähistöllä purkautuneesta Fagradalsfjallin tulivuoresta.
Ólafs kertoo Instagram-tilillään, että on hienoa asua vain 15 minuutin matkan päässä purkautuvasta tulivuoresta. Hän päätti mennä kuvaamaan purkausta dronellansa suoraan tulivuoren yläpuolelta onnistuen näin upeasti taltioimaan kuohuavan laavapätsin.
Ólafs kertoo PetaPixel-julkaisussa tajunneensa kesken lennon, että hän oli lennättänyt dronen turhan lähelle laavaa, joten hän komensi laitteensa kiireellä pois vaarasta.
– Aika yllättävää, että drone pysyi ilmassa, koska se oli käytännössä kraatterin sisällä, hän kertoo.
1:56Tältä näyttää islantilainen hodarigrilli! Tulivuorenpurkaus tarjosi tutkijoille mahdollisuuden valmistaa hiukopalaa

