Noin vuosi sitten syöpään menehtynyt akateemikko Leena Palotie käytti omaa sairauttaan tutkimustyökaluna.
Taistellessaan erittäin harvinaista luusyöpää vastaan Palotie taisteli Ilta-Sanomien mukaan elämästään loppuun saakka.
Palotie halusi tehdä erikoisesta sairaudestaan esimerkin ja katsoa, mitä siitä voi oppia. Hän keräsi ympärilleen kansainvälisen ryhmän syöpätutkimuseksperttejä tutkimaan näytteitä kasvaimestaan.
Uraauurtavassa tutkimuksessa kasvaimen perimän selvitettiin mahdollisimman tarkkaan ja hoitoja testattiin suoraan potilaaseen.
- Tauti oli kuitenkin niin inhottavan raju ja syöpäsolu niin muuntautumiskykyinen, että vaikka haimme parhaat hoitomuodot, häntä ei saatu pelastetuksi, kertoo Ilta-Sanomille tutkimusryhmässä ollut Leenan aviomies Aarno Palotie.
Tutkimustyön positiivisena puolena oli kuitenkin se, että kerättyä dataa hyödynnetään kokeellisissa hoidoissa ympäri maailmaa. Suomessa tutkimustietoa on hyödynnetty etenkin leukemian hoitamisessa.
Leena palotie oli maailman johtavia geenitutkijoita, joka keskittyi etenkin tautigeeneihin ja sairauksien synnyn tutkimiseen. Palotien ansiosta suomalaista dna:ta käytetään tutkimusapuna ympäri maailmaa.
- Se oli erittäin tärkeä testamentti Leenalta, Aarno Palotie toteaa Ilta-Sanomille.
(MTV3)
Uusimmat
-
20:26
Tuntematon vandaali levittää nauloja ja metalliromua risteysalueille Vihdissä
-
20:26
Alkaako Venäjän suurhyökkäys sodan vuosipäivänä? Asiantuntija: "Kuulostaa epärealistiselta"
-
20:21
Liubov, 102, on selvinnyt kolmesta nälänhädästä: Tekee nyt maastoutumisasuja ukrainalaisille tarkka-ampujille
-
20:15
Tanya on maailman isojalkaisin nainen – ennätyksellä on kuitenkin nurja puoli: "En ole kiinnostunut jalkafetissimaailmasta"
-
19:50
Kaupan alan työriitaan ei sopua, lakot alkanevat torstaina – koskee useita hypermarketteja ympäri Suomen
-
19:39
Valtteri Bottas julisti kolme tavoitetta toiseen F1-kauteensa Alfa Romeolla
-
19:37
Yli 6 000 ihmistä menehtynyt maanjäristyksissä Turkissa ja Syyriassa, Suomelta hätäapua miljoonan euron arvosta – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
19:31
Ulkoilijat ihmettelivät: Järven jäälle ilmestyi Richard Scarryn touhukas maailma Hämeenlinnassa
-
19:30
Helenillä sähkökatko Helsingissä – noin 2000 asiakkaalla sähköt poikki
-
19:30
SM-liigan puheenjohtaja avasi MTV Urheilulle aikataulua – näin sarjajärjestelmän tulevaisuudesta tiedotetaan
-
19:14
EK:n Häkämies vihjaa hallituksen sotkeutuneen kunta-alan sopimukseen: "Syntyi ratkaisu, jonka vahingollisuus nyt nähdään"
-
19:03
Janne Katajasta levisi somessa törkeä ja virheellinen video – teki rikosilmoituksen: "Kunniaa loukkaavaa ja mautonta"
-
19:02
Arvostetun lehden pasta carbonara -resepti lytättiin täysin: "Tuon pitäisi olla laitonta"
-
18:48
Jäikö tämä sinultakin huomaamatta? F1-tallin autossa nerokas yksityiskohta – tarkkasilmäisimmät ihmeissään
-
18:43
IS: Presidentti Niinistön puolison puhuttelutapa on nyt tohtori Jenni Haukio
-
18:40
Pieni Noor pelastui maanjäristyksen raunioista kuin ihmeen kaupalla: "Isäsi on täällä, älä pelkää"
-
18:38
Ammattiliitto Pron kolmipäiväinen lakko teknologiateollisuudessa alkaa ensi yönä
-
18:32
Yleisradio lopettaa Yle Puhe -radiokanavan
-
18:31
Kokoomuksen Elina Valtonen: "Meillä on ajatuksia, miten uudistetaan poliittista lakko-oikeutta"
-
18:17
Der Spiegel: Saksa lähettää 178 Leopard 1 -panssarivaunua Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
Lataa lisää