Näyttelijä Iina Kuustonen on erilaisissa laitoksissa esiintyessään saanut uusia ulottuvuuksia näyttelemiseen.
MTV3:n Putous-ohjelmassa ihastuttanut näyttelijä Iina Kuustonen on jo lähes kahden ja puolen vuoden ajan tehnyt teatteri- ja televisiotöiden ohella hieman erikoisempiakin keikkoja. Kuustonen on kiertänyt monologinäytelmänsä kanssa eri laitoksissa ympäri Suomen.
Erikoisten keikkojen tavoitteena on tuoda esitys henkilöille, jotka eivät itse voi lähteä teatteriin. Kuustonen onkin esiintynyt niin vankiloissa, sairaaloissa kuin vanhainkodeissakin. MTV3.fi tiedusteli Kuustoselta, millaisia esimerkiksi keikat vankiloissa ovat olleet?
– Työtapa tällä kiertueella on todella erilainen, kuin missään muussa työssä tai työympäristössä. Työtapaan kuuluu se, että yleisöön tutustutaan ja tehdään jotain heidän arkeen liittyvää. Puolen tunnin monologin jälkeen yleisön kanssa keskustellaan pari tuntia esityksen aiheista ja sen herättämistä tunteista. Keskustelu on itse asiassa tärkeämpi juttu kuin itse esitys.
Monologia esittäessään Kuustonen ei voi piiloutua suuren teatterilavan valaistuksen tai lavastuksen taakse, vaan on koko ajan yleisönsä tavoitettavissa. Suuren vuorovaikutuksen myötä näyttelijä on saanut todistaa tapahtumia, mitä ei välttämättä perinteisissä teatterisaleissa niin usein näe.
– Olen nähnyt kaikenlaisia reaktioita, sillä yleisössä on usein paljon ihmisiä, jotka ovat ensimmäistä kertaa teatterissa. Joku saattaa huutaa kesken esityksen ja aina siellä joku nukkuu tai lähtee kesken pois.
