Idols-Tiina: Näin pudotan Tommi Liimataisen penkiltä!

Tiina Puska Idolsin ensimmäisen finaalin jälkeen
Tiina Puska Idolsin ensimmäisen finaalin jälkeen
Julkaistu 13.03.2012 16:21

Idols-finalisti Tiina Puska ei onnistunut sunnuntain livelähetyksessä pudottamaan tuomari Tommi Liimataista penkiltä, mutta tähtikokelaalta löytyi jo suunnitelma seuraavaa finaalia varten.

Säteilevä Tiina Puska oli sunnuntaisen liveshown päätyttyä iloisissa tunnelmissa, sillä tähtikokelaan paikka Idolsin toiseen finaalin oli varmistunut.

– Jäi hyvä fiilis omasta esityksestä. Olin tosi tyytyväinen siihen, miten laulu meni ja siihen, että pääsin kerrankin ensimmäisten joukossa jatkoon! Ei tarvinnut odottaa taas ihan viimeiseen asti, se oli ihan huikeata, Tiina naurahti.

– Pudotus tapahtui niin hirveän nopeasti, etten oikein ehtinyt ajatella mitään. Pää oli ihan tyhjä, kun seistiin siinä lavalla odottamassa tuloksia. Tuolla lavan takanahan me oltiin ihan täpinöissämme ja kävi mielessä, että mitäs jos nyt lähden kotiin.

Vaikka ilta päättyikin Tiinan kannalta onnekkaisiin tunnelmiin, lisäsi neitokainen tilanteella olevan myös karumman kääntöpuolen.

– On vähän haikea olo, kun Petri putosi. Se ei oikein tunnu kivalta. Olihan se tiedossa, että yhden pitää lähteä, mutta kamalalta se tuntuu joka tapauksessa.

Tiina: Tätä luvassa ensi sunnuntaina

Tiina Puska ensimmäisessä Idols-finaalissa.Tiina Puska ensimmäisessä Idols-finaalissa.

Kings of Leonin Use Somebody -hittibiisin esittänyt Tiina sai tuomareilta sekä kehuja että parannusehdotuksia jatkoa varten.

Jone Nikula toivoi näkevänsä lavalla seuraavalla kerralla välittömämmän Tiinan, mutta laulaja itse ei ollut varma siitä, mitä kommentilla tarkoitettiin.

– Mitä meinataan välittömyydellä? Yritän olla aina mahdollisimman avoin lavalla, ehkä se ei aina sitten vaan onnistu niin hyvin.

– Koen aina yrittäväni parhaani siinä, että saisin tarinan biisistä ihmisille esille ja kontaktia otettua yleisöön. Harmi jos se jäi vähän epäselväksi, mutta sitten yritän ensi esityksessä ottaa taas entistä enemmän kontaktia, tummatukka tokaisi.

Tuomari Tommi Liimatainen puolestaan ilmoitti, ettei Tiinan suoritus pudottanut häntä vielä penkiltä. Kuinka neito aikoi saada Liimataisen tiputettua palliltaan seuraavassa showssa?

– Sanoisin, että tämä seuraava biisi on vähän monipuolisempi, koska se alkaa matalalta ja menee sitten vähän korkeammalle. Se on ehkä vähän räjähtävämpi biisi, ehkä se räjähdys sitten pudottaa sen Tommin, Tiina naurahti.



Miia Honkanen / MTV3