Idols: Onnistaako kertaalleen pakit saanutta Saijaa Helsingissä?

Saija Saarinen Idolsin Helsingin koelauluissa.
Saija Saarinen Idolsin Helsingin koelauluissa.
Julkaistu 02.02.2012 14:06

17-vuotias Saija Saarinen ei masentunut Idols-tuomaristolta Tampereella saamastaan kielteisestä tuomiosta, vaan on saapunut Helsingin koelauluihin uusintayritys mielessään.

Tampereen koelauluissa pyörähtänyt ja tuolloin ilman kultaista lipuketta kotiin palannut Saija Saarinen on matkustanut Lappeenrannasta asti Helsinkiin uutta yritystä varten.

Edelliskerralla yli kymmenen hengen poppoon seurassa koelauluihin saapunut Saija ei joudu nytkään jännittämään yksin, sillä mukaansa neitokainen on saanut vaikuttavan joukon tukijoita.

– Mukana on melkein sama porukka, mutta vähän pienempi tällä kertaa. Meitä oli viimeksi tosi paljon, kaikki serkut ja äidit ja siskot ja siskon aviomieskin löytyi. He halusivat kaikki tulla, nuori vaaleaverikkö kertoo hymyssä suin.

Selkeästi ainakin lähipiirinsä laulutaidoillaan vakuuttanut Saija suhtautuu toiseen koelauluyritykseensä varovaisen realistisesti.

– Mä en herättele turhia toiveita, se menee miten menee. Tietenkin toivon, että pääsisin jatkoon.

Tähtikokelas toteaa toisen koelaulukerran tuntuvan ainakin ennakkoon edellistä helpommalta. Toisaalta uusintayritys ja sen aiheuttamat reaktiot tuomaristossa mietityttävät.

– Vähän jännittää, mutta jos viime kertaan vertaa, niin ei yhtä paljon. Nyt on levollisempi olo. Pelkään kuitenkin, että ne eivät tavallaan anna mun edes yrittää, koska olen jo toista kertaa täällä, Saija epäilee.

Tampereella eri kappaleen tuomareille esittänyt koelaulaja aikoo tällä kertaa varastaa raadin sydämet Adelen Rolling in the Deep -kipaleella.



Saako Saija tuomariston vakuutettua uuden kappalevalinnan voimin? Katso Idols torstaina 2. helmikuuta klo 20.05 MTV3-kanavalla!

Miia Honkanen / MTV3