Idols-Ali raivostui kritiikistä: Näin kostan tuomareille!

Ali Elkharam.
Ali Elkharam.
Julkaistu 22.03.2011 12:03(Päivitetty 22.03.2011 13:39)

Ali Elkharam tuohtui Idols-tuomariston antamasta kovasta kritiikistä. Laulajan mielestä raadin palaute tuntui suorastaan kohtuuttomalta.

Sealin Kiss From A Rose -balladin viidennessä Idols-semifinaalissa tulkinnut Ali Elkharam oli raivoissaan sunnuntain suoran lähetyksen jälkeen. Laulajan mielestä nappiin menneen suorituksen jälkeen Idols-raadilta tuli vain moitteita.

Lähetyksen jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Ali oli niin tuohtunut saamastaan kritiikistä, että jopa haistatteli tuomareille.

– Fiilis on itse asiassa aika huono, v**uttaa suorastaan. Mulla oli hiton hyvä fiilis lavalla ja sitten tuli pelkkää down-kommenttia tuomareilta. He vain lyttäsivät minua.

– Mielestäni suoriuduin ihan kohtuullisesti ja sitten tuli pelkkää miinusta. Se tuntui kohtuuttomalta ja kävi pännimään, Ali tilitti livelähetyksen jälkeen.

Liveyleisön palaute antoi voimia

Ali Elkharam lavalla.Ali Elkharam lavalla.

Erityisesti Alia otti päähän se, etteivät tuomarit maininneet millään tavalla asioita, joita hän teki hyvin.

– He puhuivat vain siitä, missä olisi viilauksen varaan. Tuollaista kommenttia mulle ei ole tullut täällä vielä kertaakaan.

Suorassa lähetyksessä Peacock-teatterissa istunut liveyleisö reagoi voimakkaasti raadin antamaan kritiikkiin. Ali kertoikin saaneensa voimia katsomon antamasta vastustuksesta.

– Yleisö näytti suosionosoituksia ja huusivat kovaa. Siitä tuli hyvä fiilis.

En halua kuulostaa popparilta

Ali Elkharam.Ali Elkharam ihmetteli tuomaristolta saamaansa kritiikkiä.

Tuomaristo puuttui muun muassa siihen, että kertosäkeessä Alin äänestä hävisi poppimaisuus. Laulaja kuitenkin muistuttaa, ettei hän edes halua kuulostaa popparilta.

– Totta kai otan vinkit vastaan, mutta minusta tuntuu, että miun vahvuus on juuri siinä, etten kuulosta ihan popparilta. Jos kuulostaisin pop-laulajalta, olisin niin kuin kaikki muutkin popparit. Minun etu on siinä, että äänessä on jotain muutakin väriä, Ali perusteli.

Torstain kuudennessa semifinaalissa ratkotaan, ketkä jatkavat Idols-kilpailun finaalissa. Neljä laulajista pääsee suoraan finaaliin, mutta toiset neljä joutuvat laulamaan vielä uudestaan. Heistä kansa äänestää vielä kaksi finaaliin.

Mikäli Ali joutuu laulamaan torstaina henkensä edestä, aikoo hän omalla tavallaan kostaa tuomaristolle saamansa rajun kritiikin.

– Vedän sen laulan ihan mielenosoitukseksi penkin kanssa ja niin ilmeettömästi kuin pystyn. Jos lähden sillä suorituksella kotiin, niin sittenpähän lähden, Ali näpäytti.

Katso Alin esitys Katsomo.fistä


Ketkä laulavat tiensä finaaleihin? Katso Idols torstaina 24. maaliskuuta kello 20.00!

Teksti: Sanna Jokinen/MTV3