Kansainvälisen yleisurheiluliitto IAAF vaatii Yhdysvaltain yleisurheiluliittoa ryhtymään kurinpitotoimiin pikajuoksijaa Jon Drummondia vastaan. Drummond hylättiin 100 metrin välierissä vilppilähdön takia, mutta hän kävi makaamaan radalle ja kieltäytyi poistumasta.
Lopulta Drummondin erä jouduttiin siirtämään puoli tuntia myöhemmäksi. Silloinkin juoksun lähtöä jouduttiin yrittämään seitsemän kertaa, ennen kuin mieltään osoittanut yleisö suostui hiljenemään.
IAAF päätti maanantaina, että Yhdysvaltain yleisurheiluliitolla (USATF) on 24 tuntia aikaa tutkia tapaus, kuulla Drummondia ja ilmoittaa rangaistuksesta.
Jos IAAF ei ole tyytyväinen USATF:n toimiin, voi se antaa Drummondille oman rangaistuksensa. Kyseeseen voi tulla esimerkiksi Drummondin sulkeminen loppukisoista, kertoi IAAF:n pääsihteeri Istvan Gyulai.
(MTV3-STT)