Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huumekuski kiihdytti 180 km/h poliisia pakoon kuudenkympin alueella, kunnes auto alkoi heittelehtiä

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.Arkistokuva / All Over Press
Julkaistu 13.08.2024 12:19
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Poliisia moninkertaista ylinopeutta paennut henkilöauto päätyi heittelehtien ulos tieltä Pohjois-Savossa..

Poliisi kertoo tiedotteessa, että viime yönä kello 0.50 partion liikennevalvontaan Iisalmen eteläpuolella valtatie 5:llä ajoi auto, jonka perään partio kääntyi tarkastaakseen auton ja kuljettajan ajokunnon.

Autoilija ei pysähtynyt, vaan kiihdytti vauhtiaan, joten poliisi laittoi pysäytysvalot päälle ja lähti perään. Karkurin vauhti kiihtyi jopa 180 kilometriin tunnissa ensin 80 ja 100 kilometrin tuntinopeusalueella, ja lopulta myös kuudenkympin alueella.

Pako jatkui etelään Lapinlahdella Heinäahontietä Paisuan suuntaan. Horsmanmäentielle kääntymisen jälkeen auto heittelehti ja päätyi ulos tieltä. Vauhdista huolimatta mies loukkasi itseään vain lievästi.

Alkometriin mies puhalsi nollat, mutta hänen epäillään olleen huumeiden vaikutuksen alaisena. Miehellä ei ollut ajo-oikeutta ja poliisi takavarikoi hänen hallustaan huumausaineita.

Tapausta tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena, rattijuopumuksena, huumausaineen käyttörikoksena, huumausainerikoksena ja kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.

Lisää aiheesta:

Huumemiehen takaa-ajo venyi kymmenien kilometrien pituiseksi ralliksi Satakunnassa – nopeutta jopa 200 km/h
Mies kaahasi Riihimäellä poliisia pakoon yli kaksinkertaista ylinopeutta
Huumekuskin hurja pakomatka päättyi piikkimattoon – ajoi Urjalan keskustassa 100 kilometriä tunnissa
Turvallisuudesta piittaamattomat miehet kaahasivat poliisia karkuun ja vaaransivat ihmishenkiä Pohjois-Karjalassa
Kolmekymppinen mies kaahasi kovaa ylinopeutta poliisia pakoon – edes piikkimatto ei pysäyttänyt autoilijaa
Kaahari pakeni 130 km/h -vauhtia viidenkympin alueella ja hyökkäsi autostaan aggressiivisesti poliiseja kohti
LiikennerikoksetIisalmiPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Liikennerikokset
  • 30.10.10:52
    Seinäjoki

    Autoilija törmäsi lapseen suojatiellä Seinäjoella – poliisi pyytää havaintoja

  • 30.10.05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • 29.10.16:25
    Rikosepäilyt

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla

  • 29.10.11:57
    Henkirikokset

    Humalainen 18-vuotias aiheutti kahden kuoleman – hovioikeus korotti rangaistusta Porvoon kuolonkolarista

  • 29.10.11:09
    Henkirikokset

    Naisen päälle ajanut BMW-kuljettaja vangittiin Joensuussa