Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Husin Järvinen Iltalehdelle: Jos koronatapaukset halutaan laskuun, edessä on maaliskuun kaltainen sulkutila

5:42Mika Salminen kovista koronaluvuista:"Jos halutaan tapausmäärät laskuun, ei ole muita vaihtoehtoja kuin kiristää rajoituksia"Katso koko tämän päiväinen Mika Salmisen haastattelu Suomen koronatilanteesta videolta.
Julkaistu 20.07.2021 20:03

Salla Laurila

Husin ylilääkäri Asko Järvinen sanoo Iltalehdelle, että mikäli Suomessa jylläävää koronan neljättä aaltoa halutaan taltuttaa, se tarkoittaisi maaliskuun kaltaiseen ”sulkutilaan” ryhtymistä.

Suomessa todettiin tänään suurin päiväkohtainen määrä koronatartuntoja sitten maaliskuun. Vaikka tartuntojen määrä on kasvanut jo jonkin aikaa, siitä huolimatta sairaaloiden potilasmäärä on pysynyt pienenä.

THL:n johtaja Mika Salminen sanoi MTV:n haastattelussa tänään, että Suomessa on käynnissä koronan neljäs aalto. Salminen uskoo, että valtioneuvosto päättää uusista rajoituksista vielä tällä viikolla. 

– Kysymysmerkki sitten on, että riittävätkö kyseiset ravintolarajoitukset vai pitäisikö tässä olla muuta. 

Rajoituksilla rajallinen teho

HUSin ylilääkäri Asko Järvisen mukaan uusien rajoitusten käyttöönotto ei ole yksiselitteinen toimenpide.

– Nykyiset rajoitukset eivät selvästikään juuri vaikuta tämän hetken epidemian kulkuun, joka pyörii tällä hetkellä pääsääntöisesti nuorissa aikuisissa Hus-alueella, mutta myös valtakunnallisesti, Järvinen kertoo Iltalehden haastattelussa.

Tällä hetkellä ainoastaan Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä on ravintolarajoituksia.

– Ne eivät selvästikään siinä mielessä riitä, jos halutaan tautitapauksia laskea alaspäin, ja kukaan ei tiedä oikeastaan riittäisikö nuoressa ikäryhmässä se, että kesäaikaan ravintolat pantaisiin voimallisemmin kiinni.

– Se varmaan edellyttäisi samanlaisia toimenpiteitä vähintään kuin maaliskuun loppupuolella, jos haluttaisiin nykyiseen epidemiatilanteeseen vaikuttaa, Järvinen sanoo.

Lisää aiheesta:

HUSin ylilääkäri Järvinen ei näe vielä tarvetta hätäjarrulle omikronin takia: "Uusien rajoitusten tehosta ei tiedetä" – voivatko lapset viettää joulua isovanhempien kanssa?Sanna Marin: "Koronatilanne on huolestuttava" – hallitus neuvottelee ensi viikolla THL:n Mika Salminen MTV:lle: Suomessa on neljäs korona-aalto – lisärajoituksista luvassa päätös tällä viikollaHUSin johtajaylilääkäri ei huoahtaisi vielä: Seuraava tartuntapiikki ehkä touko-kesäkuussa, arvio heinäkuun normaalitilasta on optimistinenRiittävätkö hoitopaikat? HUS päivitti kriisisuunnitelmansa koronatartuntojen lisääntyessä – "On todennäköistä, että tilanne pahenee"HUSin ylilääkäri: Lasten, nuorten ja terveiden aikuisten pitäisi antaa sairastua koronaan – "Kapasiteetti tuntuisi kestävän isompiakin potilasmääriä"
KoronarajoituksetSuomiTHLHUSKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa