Huonekalukauppiaat takoivat koronavuosina ennätysmyyntejä, mutta sen jälkeen alan myyntikäyrät ovat pudonneet reippaasti alaspäin.
Huonekalukauppa on käynyt viimeiset pari vuotta verkkaisesti.
Sen myötä Indoor Group keskittää Asko- ja Sotka-myymälänsä entistä selkeämmin saman katon alle ja vähentää samalla väkeä.
Isku Koti hakeutui tammikuussa yrityssaneeraukseen ja markkinajohtaja Ikea on haudannut Helsingin Lauttasaaren myymäläsuunnitelmansa.
Myös monet pienemmät kalustekaupat eri puolilla Suomea ovat laittaneet lappuja luukuille, kun myynti on hiipunut, yrittäjä eläköitynyt eikä toiminnalle ole löytynyt enää jatkajaa.
Suomen huonekalukaupan liiton toiminnanjohtaja Walter Ihanderin mukaan alamäen taustalla on kohmeessa oleva asuntokauppa ja kuluttajien heikko luottamus omaan talouteensa.
– Jos näköpiirissä ei ole muuttoa tai asunnonvaihtoa, silloin ei hankita kalusteitakaan. Toimistokalusteiden kauppaa puolestaan jarruttaa yritysten vähentyvä henkilöstö- ja tilantarve. Etätyökalusteet on hankittu jo koronan alussa, Ihander toteaa.
Kauppiaskanta harvenee edelleen
Kaupan liitto on ennustanut vähittäiskaupan myynnin kääntyvän tänä vuonna noin puolen prosentin kasvuun. Vuoden 2026 kasvuennuste on noin 1–1,5 prosenttia.
Päivittäistavarakaupassa pieni käänne parempaan on jo nähty, mutta erikoiskaupassa veto on edelleen vaisua.
Ihanderin mukaan suunta on sama myös huonekalukaupassa. Esimerkiksi tammi-marraskuussa 2024 myynti supistui liki seitsemän prosenttia edellisvuoden vastaavasta.
– Koronavuosina taottiin ennätyslukuja, mutta sen jälkeen on tultu parikymmentä prosenttia alaspäin, Ihander sanoo.
– Viime tammi-marraskuussa myynti supistui liki seitsemän prosenttia ja tällä hetkellä myynnissä ollaan vuoden 2016 tasolla. Kauppiaiden kiinteät kulut ovat kuitenkin nyt aivan toisella tasolla, eivätkä tulevat palkankorotukset tätä tilannetta paranna
Vuodesta 1997 lähtien alalla työskennelleen Ihanderin mukaan isot ketjut karsivat edelleen myymäläverkostoaan ja kauppiaskanta harvenee maakunnissa entisestään.
