Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sarjajumbo RoPS vaihtaa päävalmentajaa – "Meidän on reagoitava"

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 15.09.2020 10:35

MTV URHEILU – STT

Miesten jalkapalloliigassa viimeisenä oleva Rovaniemen Palloseura vaihtaa päävalmentajaansa. Seura tiedotti asiasta tiistaina.

RoPS on liigassa hävinnyt 11 edellistä peliään peräkkäin. Tappioputki sivuaa lahtelaisen Reippaan takavuosien ennätystä. Kehnot tulokset pakottivat seuran lopulta muutokseen.

– Valitettavasti tämä on tulosurheilua, ja näihin tuloksiin meidän on reagoitava. Päätös ei ollut helppo, mutta ratkaisu tehtiin molempien osapuolten hyvässä yhteisymmärryksessä, RoPS:n puheenjohtaja Risto Niva kertoo seuran tiedotteessa.

RoPS ilmoittaa uudesta valmennusryhmästä vielä tämän viikon aikana.

Helsingin Sanomien mukaan RoPSin uusi päävalmentaja on Mikko Mannila. Hän on tällä kaudella ollut HJK:n kakkosjoukkueen Klubi-04:n valmentaja ja myös mukana HJK:n edustusjoukkueen valmennuksessa.

Mannila olisi kolmas Klubi-04:n valmentaja, josta tulee lähivuosina päävalmentaja kotimaiseen liigaan. HJK:n nykyinen päävalmentaja Toni Koskela oli Klubi-04:n päävalmentajana vuosina 2015–2017, ja sen jälkeen hänestä tuli RoPSin päävalmentaja. Teemu Tainio oli Klubi-04:ssä apuvalmentajana ennen siirtymistään valkeakoskelaisen Hakan päävalmentajaksi.

RoPSin päävalmentajanvaihdoksesta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Lisää aiheesta:

HJK kiinnitti uuden valmentajan – "Odottamattomia käänteitä loppuvuodesta"RoPS tavoitteli huippuvalmentajaa – ei saanut ykkösvaihtoehtoaan irtisanotun Vesa Tauriaisen tilalleVeikkausliigassa jo toiset valmentajapotkut! Sarjajumbo TPS hakee piristystä kaudelleenRoPS nimesi uuden päävalmentajan – "Ollut ehdolla tähän pestiin aikaisemminkin"RoPS nimesi uuden päävalmentajansaMuurinen on nyt punainen: Olen intoa täynnä kuin ilmapallo
VeikkausliigaRoPSJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • Eilen16:32
    Ilves

    Ilves ja maalitykki löivät kättä – "Mahtavat fiilikset uudesta sopimuksesta"

  • pe15:14
    TPS

    TPS-tähti jättää seuran – suuntaa toiseen liigajoukkueeseen

  • to21:36
    Konferenssiliiga

    KuPSille huima eurovoitto! Jättisumma tilille

  • ke21:38
    Jalkapallo

    Järkyttävä tilanne: Suomalaisnuorten ottelu päättyi väkivaltaan Turkissa

  • ti21:22
    Konferenssiliiga

    KuPSin huippuhankinta huomasi heti: Tämän vuoksi kuopiolaiset voittavat – "Menestys on automaattinen seuraus"