Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Pk-seudulla 15 kuntapäättäjäksi pyrkivällä tuore ja lainvoimainen rikostuomio – pahoinpitelyä, petosta, ajelua yli kolmen promillen humalassa

5:25Kuntavaalit on lykätty huhtikuulta kesäkuuhunKuntavaalit on siirretty huhtikuusta kesäkuuhun.
Julkaistu 11.03.2021 08:37

MTV UUTISET – STT

Pääkaupunkiseudun kunnissa pyrkii kuntavaaleissa ehdolle henkilöitä, joilla on tuore ja lainvoimainen rikostuomio, kertoo Helsingin Sanomat.

Lehden selvityksen mukaan Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla kuntapäättäjäksi pyrkii 15 ehdokasta, joilla on tuore rikostuomio ajanjaksolta 2016–2020. Kyseinen joukko on lehden mukaan saanut 18 lainvoimaista tuomiota yhteensä 21 rikoksesta ja kahdesta rikkomuksesta.

HS kävi läpi Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kuntavaaliehdokkaiden saamia rikostuomioita. Selvityksen kohteena oli kaikkiaan 900 ehdokasta, joiden lainvoimaiset tuomiot vuosilta 2016–2020 käytiin läpi lehden selvityksessä.

HS kirjoittaa, ettei selvityksen otanta ole edustava, koska se on tehty ehdokasasettelun ollessa vielä kesken.

Otos kattaa vain osan pääkaupunkiseudulla kuntavaaleihin asetettavista ehdokkaista.

Otoksen kovimman tuomion, neljä kuukautta ehdollista vankeutta, sai HS:n mukaan Vantaan kokoomuksen aktiivi. Hän puhalsi poliisin alkometriin 3,25 promillen lukemat toukokuussa 2017. Otoksessa on mukana myös esimerkiksi petostuomioita ja yksi pahoinpitelytuomio.

Lue myös: Helsingin pormestariehdokkaat kohtasivat tentissä – katso, miten se meni!

Lisää aiheesta:

TS: Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas salasi rikostaustansa – tuomio oman vauvansa törkeästä pahoinpitelystäHS: Neljä kuntavaaliehdokasta tuomittu lapseen kohdistuneista seksuaalirikoksistaKauko Juhantalokin sen tietää: Syyte tai tuomio ei ole este eduskuntaan pyrkimiselle – 50 vuotta sitten kansalaisluottamuksen saattoi vielä menettääHS: Eduskuntaan pyrkii satoja ehdokkaita, jotka ovat olleet syytteessä rikoksistaIL: 125 eduskuntavaalien ehdokasta on tuomittu rikoksesta – vakavin tuomio on tapon yritysHS:n selvitys: Kuntavaaliehdokkaiden rikostaustat liittyvät useimmiten väkivaltaan
KuntavaalitRikosTuomiotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuntavaalit
  • 19.8.17:30
    Kuolemantapaukset

    Eemeli Peltosen kuolema valtava järkytys Järvenpäässä: "Sanattomaksi vetää"

  • 6.6.09:23
    Aluevaalit

    He äänestivät ahkerimmin alue- ja kuntavaaleissa

  • 4.6.15:07
    Vasemmistoliitto

    Kaksi jäsenyhdistystä pihalle Vasemmistoliitosta – "Pienen porukan törttöilyä"

  • 24.5.11:19
    Vaalit 2025

    Tuplavaalit sekoittivat äänestäjien päät – HS-selvitys paljasti, mikä kikka olisi vähentänyt hylättyjen äänten suurta määrää

  • 21.5.18:21
    Aluevaalit

    Vasemmistoliiton riita vaaliehdokkuudesta on kärjistymässä erottamisiin