HS: Alakouluikäiset kotona ympärileikanneelle miehelle sakkoja

Julkaistu 30.12.2011 23:01(Päivitetty 16.01.2012 22:37)

Helsingissä kaksi alakouluikäistä muslimipoikaa kotonaan ympärileikannut mies on saanut käräjäoikeudessa sakot kahdesta pahoinpitelystä, kirjoittaa Helsingin Sanomat.

Poikien vanhemmat saivat tuomion yllytyksestä pahoinpitelyyn, mutta heitä ei rangaistu, koska oikeuden mielestä teko oli anteeksiannettava sen syiden perusteella. Vanhempien mielestä ympärileikkaukset olivat välttämättömiä toimenpiteitä muslimipojille.

Leikkaaja kertoi tehneensä tuhansia ympärileikkauksia Turkissa ja Iranissa, mutta Suomessa hänellä ei ollut hyväksyttävää terveydenhoitoalan koulutusta. Toinen pojista sai ympärileikkauksen jälkeen kivuliaan tulehduksen.

Suomessa ei ole ympärileikkauksista lainsäädäntöä.

Ympärileikkaaja sai 60 päiväsakkoa, mistä kertyy maksettavaa 360 euroa. Tämän lisäksi hän joutuu maksamaan yhdessä vanhempien kanssa vahingonkorvauksia pojille yhteensä 3500 euroa.

(MTV3 - STT)

Helsingin Sanomien uutinen

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa