Mikko Virta antaa ammattilaisen vinkit viinimessuille

Viinialan vuotuinen päätapahtuma on totuttuun maaliskuiseen tapaan ovella ja tuotteen loppukuluttajat pääsevät menoon mukaan 15.3. Tapahtumapaikkana on Helsingin Messukeskus ja ovet ovat auki kello 11-17. Aikeenani on nyt antaa muutamia kokemukseen perustuvia vinkkejä, joita noudattamalla voitte maksimoida tapahtumasta saamanne ilon ja hyödyn.
1. Syö hyvä ja tukeva aamiainen ennen messuja.
Vaikka viini liittyykin erottamattomasti ruokaan viinimessujen tarjonta jälkimmäisen osalta lienee tänäkin vuonna erään helsinkiläisen italialaisravintolan paikalle rahtaamaa kymmenien kilojen parmesaanikiekkoa lukuun ottamatta olematon. Ja vaikka sylkisikin tunnollisesti kaiken maistamansa viinin pois ei aivan kaikkea alkoholin verenkiertoon imeytymistä pysty estämään ja loppupäivästä olo saattaa olla melko väsynyt, mikäli masua ei ole täytetty hitaasti imeytyvillä hiilihydraatteilla.
2. Pukeudu asiallisesti.
Viinien kanssa pelaaminen on ja sen kuuluukin olla rentoa, mutta jonkinmoista pieteettiä näitä raskaan työn raatajia ja heidän edustamiaan upeita tuotteita kohtaan voi osoittaa myös pukeutumalla. Pikkutakilla ja solmiolla voi viestiä olevansa tosissaan asian kanssa ja uskoisin että t-paitaheeboilta voi jäädä joku kivempi ja arvokkaampi tiskinalusviini maistamatta.
3. Tule ajoissa.
Ajoissa tarkoittaa tässä sitä, että on ovella kello 10.55. Viiniexpossa parasta aikaa on
