Hotel Katajanokka palkittiin Suomen parhaana design-hotellina viikonloppuna Dohassa, Qatarissa järjestetyssä World Luxury Hotel Awards -gaalassa. Jopa entiset vangit tulevat Nokalle mielellään, kertoo hotellinjohtaja Eerika Rinne.
World Luxury Hotel Awards myöntää vuosittain tunnustuksia maittain, maanosittain ja maailmanlaajuisesti. Kilpailussa palkitaan ansioituneita luksushotelleja, jotka kykenevät erinomaiseen palvelutasoon.
Vuodesta 2006 lähtien järjestetty World Luxury Hotel Awards on maailmanlaajuisesti arvostetuimpia hotellialan tunnustuksia, ns. hotellialan Oscar-gaala. Voittajat valitaan vuosittain yli tuhannen hotellin ja lomakohteen joukosta.
Suomalaisista hotelleista palkittiin myös Kemin LumiHotelli Bespoke Luxury Experience -sarjan parhaana, jonka lisäksi LumiHotelli oli maakohtaisessa sarjassa paras ekohotelli.
Palvelu ja puitteet oltava kunnossa
Kilpailuun valittavien hotellien ja lomakohteiden odotetaan täyttävän kriteerit erinomaisista puitteista ja huippupalvelusta.
– Isoimmat satsaukset on tehty henkilöstön viihtyvyydessä, sitouttamisessa ja ohjaamisessa parhaan mahdollisen palvelukokemuksen luomiseksi. Puitteet ja tuote ovat erittäin tärkeitä, mutta eniten painoarvoa tuomaristo asettaa nimenomaan palvelulle. Nokalla on viihdytty aina hyvin; jopa entiset vangit kertovat, että Nokalle oli aina kiva tulla, kertoo Rinne MTV:lle.






