Huawein sisarbrändi Honor tarjoaa 5000 euron löytöpalkkiota kadonneesta prototyyppilaitteesta, saksalainen Bild kertoo. Laitteen sanotaan kadonneen pääsiäislomien aikana.
Julkistamattomia älypuhelimia annetaan tavallisesti työntekijöiden käyttöön, jotta saadaan varmuus siitä, että kaikki varmasti toimii. Honorilla Saksassa työskentelevä Moritz Scheidl on kuitenkin hukannut oman prototyyppilaitteensa pääsiäismatkallaan, ja Honor lupaa nyt 5000 euron löytöpalkkion henkilölle, joka julkistamattoman älypuhelimen palauttaa.
Scheidl väittää laitteen kadonneen miehen repusta, kun tämä oli palaamassa Düsseldorfista Müncheniin junalla. Älypuhelin on suojattu harmaalla suojakuorella, Honor kertoo tviitissään. Toistaiseksi on epäselvää, kadottiko Scheidel puhelimensa vai varastettiinko se.
Tapaus on saanut lyhyessä ajassa osakseen kohtalaisen paljon julkisuutta ja Honoria onkin syytetty myös halvasta markkinointikikasta. Mikäli puhelin todella on kadonnut, saattaa kyseessä olla esimerkiksi 21. toukokuuta julkistettava Honor 20. Tarkemmin vielä julkistamattomasta älypuhelimesta tai sen ominaisuuksista ei kuitenkaan luonnollisesti kerrottu.
Uusimmat
-
04:46
Azovstalin terästehtaasta antautui Venäjän mukaan lähes 2500 henkilöä: Venäjn kaasutoimutukset Suomeen loppuvat – MTV seuraa sotaa
-
23:54
Vakoilua pelkäävä Kanada potkii kiinalaisen Huawein 5G-verkostaan
-
23:41
Leijonien tulevalle vastustajalle kirvelevä tappio MM-kaukalossa – pelottava vaaratilanne sävytti ottelua
-
23:34
Belgian apinarokkotapaukset yhdistetty fetissifestivaaleihin, kertovat tapahtuman järjestäjät
-
23:32
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:19
Kalle Rovanperän simppeli suunnitelma toimi täydellisesti – tallipomo Latvalakin hämmästyi: "Hallitsi tilanteen upeasti"
-
23:05
Slovakialle tärkeä voitto MM-kaukalossa – viiden minuutin jäähy puhututti C Moren studiossa
-
22:52
Yli 30 ihmistä loukkaantui trombin iskettyä kaupunkiin Länsi-Saksassa – kattoja repeytyi irti ja puita irtosi juurineen
-
22:39
Kaikkien aikojen Eurojackpot meni jakoon! Saksaan 110 miljoonan voitto – Suomeenkin napsahti kohtuullinen potti
-
22:32
Kazakstanin kolossi täräytti puun takaa – selvisi niukasti ulosajolta: "Aika lähellä päätä kolisee"
-
22:17
Linnanmäen laite jumittui yläasentoon – kolme henkilöä pelastettiin nostolavalla korkeuksista
-
22:12
Että mitä? Jukka Jaloselta kullanarvoinen reaktio suomalaisjäähyyn MM-kisoissa
-
21:57
Azovstalin terästehtas on antautunut, Venäjä ilmoittaa – MTV seurasi sotaa 20.5.2022
-
21:53
Sébastien Ogierilta nähtiin raju avautuminen – näin Pirelli-pomo selitti MM-rallin rengasfiaskoa
-
21:48
Oklahomassa hyväksyttiin laki, joka kieltää abortin lähes täysin
-
21:39
Ruotsissa reviteltiin Leijonien murskavoitosta – "Suomi voitti neljän oman maalin ansiosta"
-
21:39
Kalle Rovanperä teki huiman tempun, johon ei olisi itsekään uskonut – näin eteni Portugalin MM-rallin perjantaipäivä
-
21:28
Valtteri Bottas alkaa jo nauraa karulle trendilleen: "Kuulin meteliä, joka ei kuulostanut hyvältä"
-
21:09
Karmea töötti oli liikaa – entinen Lukko-tähti lähti kostoretkelle
-
20:50
Lewis Hamiltonin kommentit kertovat paljon – joko Mercedes ilmoittautuu takaisin F1-kärkitaistoon?
-
Lataa lisää