Hodgson: Tainio ja Hyypiä olleet inspiroivia

Roy Hodgson, kuva: Richard Heathcote
Roy Hodgson, kuva: Richard HeathcoteGetty
Julkaistu 23.05.2006 16:33(Päivitetty 25.05.2006 08:44)

Suomen jalkapallomaajoukkueen torstainen peli MM-lopputurnaukseen valmistautuvaa Ruotsia vastaan ei tuo päävalmentaja Roy Hodgsonille pisteitä plakkariin, mutta tärkeä peli silti on. Ensimmäistä voittoaan Suomen valmentajana hakeva britti korostaa olevansa vielä opintojensa alussa, joten jokainen peli on plussaa jatkoa ajatellen.

- Jokainen ottelu on mahdollisuus tutustua pelaajiin paremmin, Hodgson jutteli tiistaina maajoukkueen tiedotustilaisuudessa.

Jokainen peli, harjoitus ja melkeinpä jokainen tunti joukkueen kanssa kasvaa korkoa ensi syksynä alkavia EM-karsintoja varten. Aiemmin Sveitsin maajoukkuetta valmentanut Hodgson tietää, että maajoukkueluotsilla aika on kortilla, aina.

- Maajoukkuevalmentajalla ei ole koskaan tarpeeksi aikaa. Tähän asti olen viettänyt pelaajien kanssa aikaa noin seitsemän päivää, noin 12 tuntia. Sellaista on kansainvälinen jalkapallo, alkuvuodesta viisi maaottelua (kaksi tappiota ja kolme tasapeliä, joista yhdestä tosin "voitto" rangaistuspotkukisalla) käskyttänyt Hodgson kuvaili vaikeuksia.

Kun muistaa ajan vähyyden, ymmärtää myös Hodgsonin innostumisen kahden maajoukkueen vakiokasvon mukanaolosta alkuviikon harjoituksissa. Sami Hyypiä ja Teemu Tainio ovat touhunneet muiden mukana, vaikka kumpikaan ei lähde mukaan Göteborgiin. Hyypiällä on takana raskas kausi, ja Tainio on toipunut nielurisaleikkauksesta.

- Tainio tuli mukaan ollakseen osana joukkuetta, samoin kuin Hyypiä. He ovat olleet hyviä ja inspiroivia. Tämä on erittäin positiivinen asia ensi syksyä ajatellen, Hodgson ylisti kaksikkoa, jonka kanssa arpoi tiistaina Suomen cupin jatkokierroksien ottelut.

Tainion ja Hyypiän myötä Hodgsonin leirillä on ollut 24 pelaajaa, ja tiistaiksi mukaan tuli vielä yksi eli maanantaina Norjan liigaa pelannut Juha Pasoja. Ruotsiin matkaa kuitenkin vain parikymmentä, sillä Hodgson tiputtaa pari leiriläistä vielä ennen lentokoneen nousua keskiviikkona.

Itse ottelusta Hodgson odottaa hyvää jalkapallotapahtumaa, Suomen lähtiessä innolla haastamaan ennakkosuosikin. Se, ketkä aloittavat Suomen paidassa torstaina, ei liene vielä täysin selvää päävalmentajallekaan.

- Tämä on kova testi, ja toivottavasti voimme antaa Ruotsille hyvän ottelun. Vaihtoja on pakko tehdä, moni pelaajista ei ole sataprosenttisessa iskussa ja ottelun tempo tulee olemaan kova, mies pyöritteli.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo