Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HJK:n mitta täyttymässä – kannattajien soihduista jättilasku toimistolle: "Porttikiellot ovat harkinnassa"

HJK:n kannattajien sytyttämiä soihtuja Stadin derbyssä HIFK:ta vastaan 28. huhtikuuta.
HJK:n kannattajien sytyttämiä soihtuja Stadin derbyssä HIFK:ta vastaan 28. huhtikuuta.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 09.06.2022 15:30(Päivitetty 09.06.2022 22:10)

MTV URHEILU

Viimeksi keväällä sakot kannattajien sytyttämistä soihduista saanut HJK kertoo suhtautuvansa vakavasti jalkapallokatsomossa tapahtuvaan häiriökäyttäytymiseen. Seura sai maksaa pelkästään viime vuonna kymmenientuhansien eurojen sakot.

LUE MYÖS: Katsoja ryntäsi kentälle Helsingissä – fanin onneton pakoilu tallentui kameraan

Palloliiton kurinpitovaliokunta mätkäisi 28. huhtikuuta pelatun Helsingin paikallisottelun tapahtumista kotijoukkue HJK:lle 3 000 euron ja vierasjoukkue HIFK:lle 2 000 euron sakot lukuisten soihtujen sytyttyä katsomon molemmissa päissä.

HJK:n rangaistusta kovensivat sen kannattajapäädystä kentälle heitetty tölkki sekä useiden kannattajien kiipeäminen katsomon ja kentän väliselle alueelle.

HJK nostaa häiriökäyttäytymisen esiin tiedotteessaan. Seura kertoo maksaneensa viime kaudella pelkästään katsomossa käytetyistä soihduista 30 000 euron sakot. Näistä 20 250 euroa tuli maksettavaksi europelien tapahtumista Euroopan jalkapalloliitolta Uefalta.

Klubi kertoo tiedotteessaan arvostavasa suuresti Klubipäädyn otteluihin luomaa tunnelmaa, mutta suhtautuvansa vakavasti häiriökäyttäytymiseen.

– Myös viranomaiset ovat olleet ilmiöstä huolissaan, ja osapuolet ovat neuvotelleet järjestyshäiriöistä tiiviisti. Porttikiellot ovat harkinnassa, ja viranomaiset ovat väläytelleet vielä ikävämpiä sanktioita, kuten tifojen kieltämistä tai tyhjille katsomoille pelaamista.

– Viranomaisten huoli on ymmärrettävä: Palavan soihdun lämpötila on pahimmillaan yli 1000 astetta, joten riskit vakavillekin vahingoille ovat konkreettisia, seura kertoo.

Jo ennen huhtikuun lopun IFK-ottelua HJK:lle määrättiin harjoitusottelusta Ilvestä ja Veikkausliigakauden avausottelusta FC Honkaa vastaan yhteensä 2 500 euron sakot kannattajien käyttämistä soihduista ja ilotulitteista.

Maksettavaa on tullut myös häiriötä aiheuttaneille katsojille. Lokakuun 2020 Stadin derbyssä kaksi katsojaa tuomittiin soihtujen varomattomasta käsittelystä ja vahingonteosta yhteensä noin 2 000 euron edestä.

Juttua korjattu 22.09: Sakot antoi Palloliiton kurinpitovaliokunta, ei Helsingin käräjäoikeus.

Lisää aiheesta:

HJK:lle pamahti jättirangaistus – seura jyrähtää faneilleHJK:lle yli 40 000 euron sakotHJK-kannattajien sikailu toi seuralle jättisakotKuva: Tämä HJK-fanien humoristinen lakana poistettiin katsomosta Uefan käskystä – kannattajien toiminnasta luvassa isoja sakkojaHJK:lle rapsahti reilun kymppitonnin sakot – seura häkeltyiStadin derbystä taas sakot molemmille – soihdut sytyttivät tifon palamaan
VeikkausliigaHJKHIFKJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • 15:34
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: HJK:n on vaihdettava päävalmentajaa – "Poikanen miesten joukossa"

  • Eilen21:27
    Ilves

    Ilves sisuuntui kultataistoon – Veikkausliigan kärki tiivistyi

  • Eilen21:03
    KuPS

    KuPSille dramaattinen pistemenetys mestaruustaistelussa

  • Eilen16:53
    Jalkapallo

    MTV Urheilun tiedot: Suomen ex-maajoukkuetoppari on KTP:n uusi päävalmentaja

  • Eilen11:00
    FF Jaro

    Veikkausliiga-yllättäjä palkkasi ruotsalaisluotsin – ei kuitenkaan saa valmentaa Suomessa