Hip hop -ikoni Snoop Dogg on ostanut osuuden Englannin Mestaruussarjassa pelaavasta Swansea Citystä.
Swansea kertoi uudesta osaomistajastaan myöhään torstai-iltana. Snoop Dogg kertoo seuran tiedotteessa olevansa kova jalkapallofani.
– Rakkauteni jalkapalloa kohtaan on tiedossa, mutta tuntuu erityiseltä, että saan siirtyä seuraomistajaksi Swanseassa. Seuran tarina ja alue on todella mieleeni. Tämä on ylpeä, työväenluokkainen kaupunki ja seura. Altavastaaja, joka puree – ihan kuin minäkin, Snoop Dogg kommentoi.
– Snoop Doggilla on intohimoa tätä projektia kohtaan. Hän auttaa meitä jatkamaan seuran tunnettavuuden lisäämistä niin laajalle yleisölle kuin mahdollista, Swansean toimitusjohtaja Tom Gorringe lisää.
Snoop Dogg on jo toinen supertähtiluokan omistajalisäys Swansealle. AC Milaniin hiljattain Real Madridista siirtynyt maailmantähti Luka Modric osti osuuden Swanseasta huhtikuussa.
Swansea pelaa alkavalla kaudella Englannin Mestaruussarjassa. Viime kaudella Swansea sijoittui 11:nneksi.
Swansea on pelannut Valioliigassa edellisen kerran kaudella 2017-18.