Valmentaja Guus Hiddinkin mukaan Venäjä yksinkertaisesti uupui Espanjan käsittelyssä ja pystyi pysyttelemään kyydissä vain tunnin torstain 3-0 Espanjan voittoon päättyneessä EM-välierässä.
Hyvään vireeseen päässeen Venäjän turnaus päättyi löylytykseen samalta joukkueelta, joka jyräsi heidät jo avausottelussa 4-1.
Hyvällä syöttelyllä ja hyökkäävällä pelillään aiemmin kehuja kerännyt Venäjä sai välierässä vähän laukauksia maalia kohti Espanjan tukahdutettua heidät keskikentällä.
- Me pystyimme pelaaman Espanjaa vastaan ensimmäisellä puoliajalla, osan toista puoliaikaa olimme vielä mukana pelissä. Heidän suunnitelmansa väsyttää meidät keskikentän hallinnallaan teki meidän miesvartioinnistamme hieman hataraa keskikentällä, joten jouduimme juoksemaan paljon, Hiddink sanoi ottelun jälkeen.
- Tunnin ajan pystyimme liikkumaan, mutta sen jälkeen oli hyvin vaikeaa pelata heitä vastaan.
- Espanja on kokenut ja tietää, että sen yhden kosketuksen peli väsyttää vastustajan lopulta ja sen jälkeen he tietävät saavansa paikan maalintekoon.
Venäjän pelintekijä Andrei Arshavin herätti suurta kohua otteillaan kahdessa edellisessä ottelussa. Espanjaa vastaan hän näytti yrittävän liikaa ja sai aikaan hyvin vähän.
- Monet kirjoittavat, että nyt hän voi pelata huipulla kaikissa liigoissa. Totta kai hän voi, mutta Espanjan kaltainen vastustaja keskittyy häneen, ja silloin hänellä on myös vaikeita hetkiä. Hänelle on hyväksi pelata näitä vaikeita otteluita, Hiddink sanoi.
Hiddink ei käyttänyt pelikiellossa olleen keskuspuolustaja Denis Kolodinin puuttumista tekosyynä tappiolle.
- Se osoittaa, että meiltä puuttuu syvyyttä venäläisten pelaajien joukossa, mutta en halua sanoa, että Kolodinin puuttuminen oli syy tappioon tänään. Totta kai hänellä on ollut loistava turnaus, Hiddink sanoi.
Hiddink kertoi olevansa ylpeä pelaajistaan, jotka pääsivät näin pitkälle viihdyttävällä pelityylillä. Hän sanoi pelaajien myös oppivan kokemuksestaan.
- Luonnollisesti pettymys on nyt mielissämme, mutta kun tunteet ovat tämän ottelun jälkeen laantuneet, olemme hyvin ylpeitä tavasta jolla olemme pelanneet tässä turnauksessa, Hiddink sanoi.
(MTV3-Reuters)
Lue myös:
Espanja kellisti aseettoman Venäjän
Espanjan Villa sivussa finaalista
Aragones: Espanja on kasvanut voittajaksi
Aragones: Keskikentän hallinta oli avain voittoon
Hyypiä: Venäjän kokemattomuus kostautui