Helsingin Vuosaaren satamaan saapui vappuaattona Pietarista rahtilaiva, jonka miehistöllä on todettu koronavirustartuntoja. Tällä hetkellä epäillään, että Valencia Express -laivan miehistön tartunnat ovat Intian koronavirusvarianttia.
Helsingin epidemiologisen toiminnan ylilääkäri Sanna Isosomppi kertoo, että tieto tartunnoista saatiin jo ennen laivan saapumista satamaan.
– Se tuli joitakin päiviä ennen Laivan saapumista. Laiva teki normaalien toimintamallien mukaisen meriterveysilmoituksen, että heillä on todettu koronaan sairastuneita.
Meriterveysilmoituksista menee tieto Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselle (THL) ja sitä kautta tieto ilmoitettiin Helsingin kaupungin epidemiologiseen toimintaan.
– HUS informoitiin ja yhdessä sataman toimijoiden kanssa lähdettiin asiaa hoitamaan eli ennakkoon tiesimme ja osasimme varautua ja suunnitella toimintaa, Isosomppi sanoo.

