Helmareille surkea uutinen

10.13019228u
Adelina Engman on pelannut 93 A-maaottelua ja tehnyt niissä 12 maalia./All Over Press
Julkaistu 02.07.2025 06:21

MTV URHEILU – STT

Suomen naisten jalkapallomaajoukkue joutui pelaajavaihdon eteen vielä EM-lopputurnauksen kynnyksellä. Palloliitto kertoi myöhään tiistaina, että Adelina Engman sai takareisivamman joukkueen tiistain harjoituksissa, ja magneettikuvauksen jälkeen kävi selväksi, että kokenut laitahyökkääjä Engman joutuu jättämään lopputurnauksen väliin.

Turnaussääntöjen mukaan 23 pelaajan kisajoukkuetta on loukkaantumisen sattuessa mahdollista täydentää kenttäpelaajalla aina EM-lopputurnauksen ensimmäiseen alkulohko-otteluun saakka ja maalivahdilla koko turnauksen ajan. Päävalmentaja Marko Saloranta täydentää näin Helmareiden kisajoukkuetta 21-vuotiaalla Anni Hartikaisella.

Urallaan 13 maaottelua pelannut Hartikainen ei ole vielä mukana kisa-avauksessa Islantia vastaan tänään keskiviikkona. Helmarit kohtaa alkulohkossa Islanti-pelin jälkeen Norjan sunnuntaina ja turnausjärjestäjä Sveitsin ensi viikon torstaina.

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo