MTV3:n internet-toimituksen erikoishaastattelussa on Suomen jalkapalloilun tämän hetken kuumin nimi: Espanjan huippusarja La Ligassa läpimurtoa tekevä Teemu Pukki.
Debytoit sunnuntai-iltana La Ligassa. Miltä tuntui astua kentälle Espanjan pääsarjassa?
– Debyyttiä oli tietenkin tullut odotettua jo jonkin aikaa, mutta nyt se tuli aika yllätyksenä. Valmentaja ei antanut minulle mitään vihiä asiasta ennen peliä. Kieltämättä se oli todella hieno hetki, kun kentälle pääsin. Vaikka olen ensimäistä peliä odottanut, niin en siitä mitään stressiä ole ottanut, koska olen kuitenkin vielä nuori pelaaja.
Millaiselta vauhti tuntui La Liga-ottelussa?
– Vastustaja pelasi vajaalla siinä vaiheessa, kun menin kentälle. Tilaa tuntui olevan ehkä sen takia jopa yllättävän paljon. Pelasin mielestäni hyvin ja olin paljon kosketuksissa palloon. Yritin vain koko ajan keskittyä siihen, että pelaan omaa peliäni.
Hävisitte ottelun 0-2. Millainen peli oli?
– Heillä on pari kaksimetristä pelaajaa, jotka olivat todella vaarallisia erikoistilanteissa. Molemmat maalit tulivat myös erikoistilanteista. Pelasimme ottelussa yli tunnin ylivoimalla, mutta se ei auttanut. Loimme paikkoja, mutta maaleja ei tullut.
Millaiset olivat tunnelmat ottelun päätyttyä?
