Gunnersille Salibandyliigan avauspisteet jatkoaikamaalilla

HIFK - Gunners, kuva: salibandyliiga.f
HIFK - Gunners, kuva: salibandyliiga.f
Julkaistu 14.10.2006 23:17(Päivitetty 14.10.2006 23:18)

Gunners avasi kolmen tappion jälkeen pistetilinsä Salibandyliigassa lyömällä lauantaina Helsingissä HIFK:n 6-5 (3-0, 1-1, 1-4, 1-0). Peli näytti kolmannessa erässä jo selvältä ”G”:n johtaessa 5-1, mutta voittoon tarvittiin sittenkin vielä Simo Korteniityn pienestä kulmasta linkoama jatkoaikamaali.

Ilman Markus Olkkosta kaukaloon joutunut HIFK yritti alusta asti, mutta teki pallon kanssa virheitä ja terävästi vastaan iskenyt Gunners rankaisi. Avauserässä Ville Matikaisen kaksi painavaa laukausta Veli-Matti Luukon syötöistä painuivat ohi Toni Lötjösen, ja juuri ennen taukoa Marko Lahtinen jatkoi vielä maalin edestä 0-3. HIFK:n illan hahmo Jan Lehmussola kavensi toisen erän alkuun, mutta Ville Matikainen kuittasi hetimiten.

Janne Lammisen kolmannessa erässä tekemän 1-5-osuman luultiin jo olevan viimeinen niitti kotijoukkueen tappiolle, mutta Pasilan harvalukuinen yleisö sai sittenkin nähdä vielä taistelun voitosta.

Ilman mitään hävittävää HIFK karvasi apinan raivolla, ja onnistuneen pallonriiston jälkeen Tom Lanaeus sijoitti Simon Riihelän poikkisyötöstä 2-5. Jukka Laurilalta karkuun polkenut Jan Lehmussola upotti komeasti 3-5, ja kun Pasi Halonen heti seuraavassa vaihdossa nosti Petri Halosen esityöstä HIFK:n maalin päähän, kaikki oli taas mahdollista.

Molempien joukkueiden pelatessa neljällä Toni Lötjönen juoksi pois maaliltaan, ja puoli minuuttia ennen loppua Yrjö Taajamaan kaukolaukaus viuhui ohi Matti Tuomirannan räjäyttäen punapaitojen villin riemun.

Voittomaali pienestä kulmasta

Jatkoaika päättyi heti alkuunsa, kun Korteniitty sai pallon Sami Vataselta ja puski vasenta laitaa kohti päätyä. Korteniittyä rikottiin keskiviivan jälkeen, ja hänen suistuessaan kohti kaukalon kulmaa erotuomarit vetivät jo henkeä katkaistakseen hyödyn vapaalyöntiin, mutta Korteniittypä linkosi pienestä kulmasta laukauksen, joka suhahti Toni Lötjösen olkapään yli etukulmasta maalin kattoon. Pelikello pysähtyi lukemaan 60.08.

- Kyllä huomasi, kuinka vaikeaa on hakea sitä ensimmäistä voittoa kun alla on kolme tappiota, Gunnersin valmentaja Kari Jussila huokasi kaiken päätyttyä sittenkin onnellisesti.

- Mutta vastustajan kaikki tai ei mitään –peli kolmannessa erässä tuotti tulosta ja jännäksi meni.

Jussila kritisoi mielestään turhan sallivaa erotuomarilinjaa, joka antoi kotijoukkueelle mahdollisuuden karvata palloja pois mailasodalla.

- Kun ei tule jäähyjä vaan vain vaparia vaparin perään, silmittömästi pelaava joukkue hyötyy ja voi ottaa riskiä kun ehtii kumminkin aina pallon alle.

Oma osansa pallonmenetyksiin oli myös G-miehillä itsellään.

- Vähän väsy näkyi ja kun henkinen kantti ei kahden tappion jälkeen ole ihan ylhäällä niin se näkyy ratkaisujen varmuudessa. Kun vastustaja saa kaksi – kolme maalia niin tulee mieleen että mitäs nyt.

Ratkaisumaalilla ei tällä kertaa ollut mitään tekemistä jatkoajalle annettujen ohjeiden kanssa.

- Meille oli tulossa puolen minuutin alivoima, ja tarkoitus oli hoitaa jäähy pois ja rakentaa sitten maali hakemalla rauhallisesti oma ehjä vaihto tämän puolitoista erää pelatun sata lasissa päästä päähän –pelin tilalle, Kari Jussila kertoi.

- Maali tuli sitten vähän vahingossa mutta mielestäni kuitenkin ansaittiin voitto koko pelin tapahtumia ajatellen.

Jussila kiitti etenkin maalivahti Matti Tuomirantaa, joka teki pitkin iltaa loistotorjuntoja.

- Samoin Ville Matikainen oli tehokas ja Veli-Matti Luukko pelasi nyt sillä tavalla kuin häneltä voi odottaa. Kolmikkona Antti Naskali – Ilkka Mäkipää – Karim Derdar onnistui ja Heikki Asikainen pelasi puolustuksessa kauden ensimmäisen hyvän pelinsä. Janne Lamminen jatkoi siitä mihin viimeksi jäi ja hän on ollut meidän syksyn ihan liideripelaajiamme koko ajan.

Miesten Salibandyliiga lauantaina:

SPV-SSV 3-7 (0-4, 1-2, 2-1)
HIFK-Gunners 5-6 ja. (0-3, 1-1, 4-1)
OLS-NST 6-9 (2-4, 0-0, 4-5)

 SSV        5  4  0  1  43-  16  8
 Josba      3  3  0  0  25-  7   6
 Classic    3  3  0  0  29-  16  6
 Oilers     3  2  0  1  22-  19  4
 SPV        3  2  0  1  22-  20  4
 HIFK       4  2  0  2  21-  21  4
 Erä        4  2  0  2  16-  28  4
 Trackers   2  1  0  1  17-  6   2
 NST        3  1  0  2  15-  22  2
 AC HaKi    3  1  0  2  15-  22  2
 Gunners    4  1  0  3  21-  31  2
 Happee     2  0  0  2  4-   15  0
 Pirkkala   3  0  0  3  9-   21  0
 OLS        2  0  0  2  8-   23  0

Seuraavat ottelut: 15.10. AC HaKi-Happee, Josba-Oilers, SPV-NST, Trackers-Classic, 18.10. Gunners-Classic, Trackers-Erä.

(MTV3)