Gävlen olkipukki yritettiin polttaa heti

Gävlen olkipukkia seuraavan web-kameran kuvasta näkyy, kuinka tuhopolttoyrityksen jälkiä tutkitaan.
Tuhopolttoyrityksen jälkien tutkiminen tallentui Gävlen olkipukkia seuraavan nettikameran kuviin.Kuvakaappaus: Merjuligävle.se
Julkaistu 02.12.2012 14:13(Päivitetty 02.12.2012 14:24)

Gävlen kaupungin iso perinteinen olkipukki on yritetty jälleen polttaa Ruotsissa. Silminnäkijän mukaan kaksi miestä hiipi varhain aamulla bensiinikanisterin kanssa pukin luo.

Miehet ylittivät olkipukkia suojaavan aidan ja olivat kaatamassa bensiiniä pukin jaloille. He kuitenkin pelästyivät ja pakenivat paikalta, kun pukkia valokuvaamassa ollut ohikulkija alkoi huutaa heille. Pukki selvisi välikohtauksesta vahingoittumattomana.

Viikonlopuksi valmistunut olkipukki on määrä vihkiä tänään ilotulitusten saattelemana Gävlessä.

Pukki on pystytetty kaupungin keskustaan vuodesta 1966 lähtien, ja ainakin 24 kertaa se on sytytetty palamaan. Viime vuonna pukki ehti koristaa kaupungin Linnantoria vain viisi päivää ennen kuin joku tuikkasi sen tuleen.

Tänä vuonna pukkikomitea on valjastanut vartiointiliikkeen suojelemaan pukkia tihutyöntekijöiltä. Olkipukin kuulumisia voi seurata pukin omilta nettisivuilta löytyvän blogin ja nettikameran sekä Twitterin välityksellä.

Edellisen kerran pukki selvisi joulunajasta palamatta vuonna 2010. Samana vuonna kaksi miestä tarjosi vartijalle 50 000 kruunua (noin 5700 euroa) siitä, että tämä jättäisi pukin vartioimatta hetkeksi. Miehet aikoivat tiettävästi siepata pukin helikopterin kyytiin ja lennättää sen Tukholmaan.

Vuonna 2001 pukin sytytti palamaan amerikkalainen turisti. Hänet tuomittiin kuukaudeksi vankilaan ja maksamaan 100 000 kruunun (noin 11500 euron) sakot. Mies kertoi luulleensa, että pukin polttaminen on perinne ja laillista.

Gävlen olkipukkia voi seurata reaaliajassa nettikameran kautta täältä.

The charred remains of a Christmas straw goat stands in the town center of Gavle, Northern Sweden, on Dec. 23, 2009. Torching the goat has become a yuletide tradition, in spite of surveillance cameras and security guards the 43-foot-high (13-meter-high) goat has burned 24 times since it was first set up in 1966 to mark the holiday season. EPA/Poltettu olkipukki 23.12. 2009.Epa

(MTV3 - STT - TT)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat