Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Freelancerit osoittivat mieltään Sanoma Newsia vastaan

Tekijäjärjestöt kokosivat mielenosoittajia mielenilmaukseen tekijänoikeuksien puolesta Sanoma Newsin kohtuutonta free-sopimusta vastaan Sanomatalon edustalle Helsingissä 13. toukokuuta 2009. Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva.
Tekijäjärjestöt kokosivat mielenosoittajia mielenilmaukseen tekijänoikeuksien puolesta Sanoma Newsin kohtuutonta free-sopimusta vastaan Sanomatalon edustalle Helsingissä 13. toukokuuta 2009. Kuva: Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva.
Julkaistu 13.05.2009 18:19(Päivitetty 23.05.2009 11:16)

Reilut kaksisataa ihmistä on osoittanut mieltään Sanoma Newsin uusia sopimusehtoja vastaan Helsingissä.

Sanomatalon edustalle kokoontuneiden mielenosoittajien mielestä uudet ehdot heikentävät olennaisesti freelancerina toimivien kirjoittajien ja kuvaajien tekijänoikeuksia.

Käytännössä ehdot tarkoittaisivat mielenosoittajien mukaan sitä, että Sanoma News saisi freelancerin jutun tai kuvan tekijänoikeudet kokonaan ilman eri korvausta. Näin yhtiö voisi muokata ja käyttää juttuja tai kuvia miten vain missä tahansa. Lisäksi mahdollisissa juttuihin tai kuviin liittyvissä oikeusjupakoissa vastuun kantaisi freelancer.

- Tarkoituksena ei ole rajoittaa aineiston sellaista käyttöä, joka ei kilpaile oman toimintamme kanssa, mutta meillä on säilyttävä myös jatkossa keino sen varmistamiseen, ettei avustaja myy samaa juttua tai kuvaa kilpailijallemme, Sanoma Newsin toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kommentoi Helsingin Sanomien verkkosivuilla.

Uusi sopimus pitäisi palauttaa allekirjoitettuna viimeistään perjantaina.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Isien osuudessa vanhempainvapaissa tapahtunut suuri muutos
Tomas Käyhkö voitti isot rahat Qatarissa
Tässä loton oikea rivi
Yllättäjänippu nousi Arsenalia vastaan – akrobaattinen temppu lisäajalla
Ilmakuvat Brasiliasta: Kaupunki tuhoutui muutamassa minuutissa
Emma Kimiläiselle maailmanmestaruus: "Mitä h*******ä?"