Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrarilta meriselitys Charles Leclercin aika-ajon kariutumiseen: ”Kutsumme tätä virheeksi – emme miksikään muuksi”

Charles Leclerc
Charles Leclerc
Julkaistu 25.05.2019 21:11
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Ferrarin tallipäällikön Mattia Binotton mukaan virheellinen laskelma jatkoon riittävästä ajasta ja siihen luottaminen koituivat italialaistiimin kohtaloksi Charles Leclercin pudotessa jatkosta kotikaupunkinsa Monacon F1-aika-ajoissa.

LUE MYÖS: "Tämä on katastrofi" – Charles Leclerc purki rajua aika-ajopettymystään, esitti yhden toiveen kisaan

Ferrari ei lähettänyt Leclercia enää uudelleen radalle Monacon ensimmäisen aika-ajon osion lopussa. Nuorukainen yritti vielä ehdottaa tiimille uutta aikakierrosta, mutta insinöörien mukaan siihen ei ollut tarvetta.

Molemmat Ferrarit olivat jäädä avausvaiheeseen. Viime hetkellä radalle lähetetty Sebastian Vettel oli lopulta se mies, joka pudotti ilman viimeistä kierrosta jätetyn Leclercin jatkosta.

– Tämä ei ollut meille hyvä päivä. Teimme selvän virheen. Sellaiseksi me sitä kutsumme, emme miksikään muuksi, tallipäällikkö Mattia Binotto tunnusti lehdistötilaisuudessaan.

– Meille kävi virhelaskelma jatkoon riittävän ajan kanssa. Se lasketaan sen perusteella, mitä näemme radalla kaikkien kuskien sektoriajoista. Normaalisti lisäämme siihen marginaalin päälle, ja tänään laskemamme marginaali ei selvästi ollut oikea, sveitsiläispomo jatkoi.

(Juttu jatkuu videon jälkeen)

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Charles Leclerc epäili laskelmia

Binotton mukaan laskelman epäonnistuminen johtui radan pidon yllättävän nopeasta paranemisesta. Ferrarin ohjelmistot laskivat jatkoon riittävän marginaalin väärin perustein. Toinen virhe tapahtui, kun Ferrarin kilpailunjohdossa luotettiin sokeasti näihin lukemiin.

– Ferrarilla tällaisia virheitä ei pitäisi tapahtua. Olemme tilanteessa, jossa meidän pitäisi kuroa piste-eroa kiinni ja silloin pitää ottaa riskejäkin. Meillä on ihmisiä, jotka ovat vastuussa näiden työkalujen käytöstä ja päätöksenteosta.

Binotto piti tapausta valitettavana Leclercin kannalta, mutta kiistää jyrkästi, että Ferrarilla olisi seurattu vain Sebastian Vettelin jatkoon menemistä ja unohdettu nuori kuski oman onnensa nojaan.

– Meillä on kaksi eri tiimiä – yksi kummallekin kuljettajalle. (Tietokoneen laskemat) lukemat olivat samat kummallekin.

– Charles kysyi ohjaamossaan, että pitäisikö hänen mennä radalle. Vastasimme, että ei, meillä on dataa siitä, että tämä riittää. Ei se riittänyt, Binotto kommentoi.

Lisää aiheesta:

Ferrarin tiimiradiossa käytiin eriskummallista keskustelua – asiantuntija ihmeissään: "Tällaista ei tapahdu missään muussa tallissa"Charles Leclerc antoi Ferrarin kuulla kunniansa – tällainen keskustelu tiimiradiossa käytiin Monacon GP:n päätyttyäAika-ajojen dramaattinen ratkaisu toi mieleen Michael Schumacherin likaisen tempun: Charles Leclercin huomautus vei pohjan salaliittoteorioiltaF1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottaksen voiton takana salainen resepti – Ferrari-tähdelle patsas, toiselle raju lyttäysFerrarin sisällä käytiin kuumottava keskustelu kisan aikana – Sebastian Vettelin superkierros ajoi kiusalliseen tilanteeseen: ”Harkitsimme vaihtoa”Charles Leclerc haluaa kuulla Ferrarilta oikean vastauksen ainoaan kysymykseensä: ”Haluan vain varmistuksen”
F1Charles LeclercFerrariMonacon GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke17:28
    Ferrari

    Ferrari-pomo laukoi hämmentävää tekstiä tähtikuskeistaan – F1-mestari iski vastapalloon

  • ke16:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas osti "unelmiensa paikan" – tällä viinitilalla F1-tähti haluaa viettää eläkepäivänsä

  • ke14:31
    Mercedes

    Kuuden miljardin F1-talli – Toto Wolffin kerrotaan hierovan jättikauppoja

  • ti09:11
    Ferrari

    Ferrari-pomo jyrähti tähtikuskeilleen – "Eivät tee riittävän hyvää työtä"

  • 9.11.20:49
    Oscar Piastri

    Joukkorysäys: Oscar Piastrille uusi takaisku – MM-takamatka kasvoi