Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrari-pomo hehkuttaa Räikkösen ja Vettelin yhteistyötä

Sebastian Vettel ja Kimi Räikkönen tulevat hyvin juttuun keskenään.
Sebastian Vettel ja Kimi Räikkönen tulevat hyvin juttuun keskenään. xpbimages.com/All Over Press
Julkaistu 18.11.2015 13:39

MTV SPORT

Ferrari-tallipäällikkö Maurizio Arrivabene kertoo kuljettajakaksikkonsa Sebastian Vettelin ja Kimi Räikkösen saumattoman yhteistyön olleen yksi tämän F1-kauden positiivisimmista seikoista.

Vettel ja Räikkönen tunnettiin jo ennen tallitoveruuttaan varikolla hyvinä ystävinä. Arrivabene on tyytyväinen siihen, ettei kuskiparin välille ole syntynyt säröjä.

- Kaikkein tärkeintä on, että Sebastianilla on myös hyvät välit Kimin kanssa. On todella hienoa, että vaikka hän integroituikin hyvin Maranelloon, niin hän ei rakentanut muuria kuljettajien välille, Arrivabene kertoi motorsport.comin mukaan.

- Välillä he matkustavat yhdessä kisoihin, kuten he tekivät Austinissa. Usein he myös vaihtavat briiffauksissa tietoja keskenään, mistä on paljon apua, Arrivabene lisäsi.

Vettelin saapuminen Maranelloon on tärkeä osatekijä tallin ilmapiirissä tapahtuneessa muutoksessa. Tallin sisälle Fernando Alonson aikakaudella muodostuneet kuppikunnat puhaltavat nyt yhteen hiileen tallin menestyksen eteen.

- Minun on sanottava, että näin hänessä (Vettelissä) monia piirteitä. Aluksi hän oli joidenkin yksityiskohtien suhteen jääräpäinen, mutta opittuaan enemmän Ferrarista, hän ymmärsi sen, miten hieno yhtiö ja talli se onkaan. Kaikki haluavat tehdä töitä hänen kanssaan, Arrivabene kiitteli.

Lisää aiheesta:

Alfa Romeo -pomo avasi Kimi Räikkösen onnistuneen tallivaihdoksen taustoja – "Asiat eivät voisi olla paremmin"Ferrarin ex-pomo Räikkösestä: ”En usko Charlec Leclercin olevan yhtä joustava kuin Kimi”Ferrari-pomo patistaa Sebastian Vetteliä: “Hänen täytyy tehdä parasta mahdollista työtä”Iso Ferrari-pomo Räikkösestä: Luvassa ilmiömäinen kausiFerrari-pomo pysyy tiukasti Räikkönen-päätöksen takana"Vettel-yhteistyö kaikista paras" – Kimi näpäytti Alonsoa
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"