FC Lahti tarvitsee aikaa

Viljanen Mika, FC Lahti
Viljanen Mika, FC LahtiVeikkausliiga 2003
Julkaistu 29.05.2003 13:34

FC Lahden alkukausi on ollut tuloksellisesti pettymys, vaikka kenttäpeli on toiminut ajoittain varsin mallikkaasti. Lahti on hallinnut ottelutapahtumia, mutta maalinteko on tökkinyt.

Kuusi tuntia tehokasta peliaikaa ja vain yksi tehty maali.
- Treeneissä on korostettu maalintekoharjoituksia. Ollaan tehty muutoinkin paljon töitä ja uskon, että palkinto siitä on pian tulossa, toteaa FC Lahden joukkueenjohtaja Mika Viljanen.
Paikallislehdistö on ottanut esille kritiikki-vihkosen ja arvostellut lahtelaisjoukkueen esityksiä.
- Ei minusta ole vielä syytä paniikkiin. Toimittajat ovat reagoineet turhan nopeasti, sillä nuorelle joukkueelle pitää antaa aikaa. Toki, kun itse lukee meitä koskevia juttuja kuin piru raamattua niin kaikki kritiikki tuntuu pahalta, naurahtaa Viljanen.

FC Lahti on pyrkinyt rakentamaan joukkuetta paikallisesta pelaajamateriaalista.
- Ryhmä on lähes 90 prosenttisesti lahtelainen. Nuorten pelimiesten kanssa pitää olla kärsivällinen, että heistä kasvaa uusia lahtelaisia huippujalkapalloilijoita. Muun muassa 17-vuotias Ville Taulo on raivannut tiensä aloituskokoonpanoon kypsillä peliesityksillään, kertoo Viljanen.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo