Jääkiekkotietäjä ja yritysvalmentaja Juhani Tammisen tiistaina ilmestynyt uusi kirja "Pelin jälkeen" kertoo 21 entisen maajoukkuepelaajan tarinat.
Kaukaloiden veteraanien yhteisestä polusta ja peliuran loppumisesta selkoa tekevän kirjan syntyhistoria alkoi jo aikaa sitten.
- Lähtölaukaus kirjalle syntyi jo 1984, kun olin Sveitsissä B-liigan Vispin pelaajavalmentaja, Tamminen kertaa.
Tamminen muistelee aikaa reilun 20 vuoden taakse ja arvioi, että oli tuolloin 34-vuotiaana vielä huippukunnossa. Niin hyvässä, että hän oli mielestään Euroopan viiden parhaan laitahyökkääjän joukossa, mutta alppimaassa hän joutui pois pelaavasta kokoonpanosta ulkomaalaispelaajahankintojen takia.
-Palasin kaukaloon ja tein maalein 10-7 voittamassamme ottelussa pisteet 7+1. Se oli ennätys B-liigassa, Tamminen kertaa.
Haastava tehtävä
Kirjassa peliuran jälkeistä tarinaansa kertovat muun muassa Veli-Pekka Ketola, Juha Rantasila, Lasse Oksanen, Lauri Mononen, Lalli Partinen, Jorma Valtonen, Matti Hagman, Reijo Ruotsalainen ja Riikka Välilä (o.s. Nieminen).
- Yhteinen nimittäjä on se, että peliuran jälkeen jäävän tyhjiön täyttäminen on vaikeaa. Valtava pankkitili ei siinä auta, Tamminen linjaa.
Jääkiekko lohkaisee Tammisen ajasta enää noin 25 prosenttia. Valtaosan minuuteista vie yrityskoulutus. Omaa siirtymistä pelin jälkeiseen aikaan Tamminen kuvaa keskivaikeaksi.
- Mielenkiintoista on ollut ja toivon, että hommat jatkuvat pitkään, Tamminen kuvaa.
Kirjan julkistamistilaisuudessa Helsingissä oli läsnä monen muun ex-Leijonan lisäksi myös puolustajalegenda Lalli Partinen. Hänelle jääkiekko ei ole enää kovin tärkeä asia.
- Käyn nykyään enää kaksi kertaa vuodessa katsomassa jääkiekko-ottelun. Eihän sitä muurarikaan käy jatkuvasti eläkkeellä katsomassa, miten muilta muuraus sujuu, Partinen selvitti omaa suhdettaan nykyiseen huippujääkiekkoon.
(MTV3-STT)