Eveliina Määttänen nauraa, ettei hänen puhelimensa ole pirissyt mahdollisten yhteistyökumppanien soitoista tuoreiden onnistumistenkaan jälkeen. 800 metrillä MM-välieriin juosseella suomalaisella on kuitenkin ehdotus, miten yleisurheilijoille voitaisiin maksaa palkkaa.
Määttänen juoksi Budapestin MM-kisoissa 800 metrillä hienosti välieriin ja niissä vielä uuden ennätyksensä: 1.59,81. Määttänen kokee, että Suomen ennätykseenkin hänellä olisi ollut rahkeita – SE on Sara Lappalaisen (o.s. Kuivisto) 1.59,41.
– Vähän tasaisempi vauhdinjako kokonaisuudessaan, niin eiköhän SE sillä olisi rikkoutunut, hän kertoo.
2:20800 metriä Eveliina Määttäsen silmin – suomalaisjuoksija eli huippuiskunsa uudelleen: "Vilkaisin väliaikaa ja tuli pettynyt fiilis."
Yhtä kaikki Määttäsen meno hänen uransa toisissa MM-kisoissa kertoi ylvästä kieltä hänen tasostaan.


