Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU uhkaa määrätä kiinalaisille sähköautoille jopa 38 prosentin tullit

Komission mukaan viime vuonna aloitettu selvitys on osoittanut, että kiinalaisten sähköautovalmistajien saamat tukiaiset vääristävät kilpailua.
Komission mukaan viime vuonna aloitettu selvitys on osoittanut, että kiinalaisten sähköautovalmistajien saamat tukiaiset vääristävät kilpailua.All Over Press
Julkaistu 12.06.2024 20:31

MTV UUTISET – STT

EU-komissio uhkaa määrätä kiinalaisille sähköautoille jopa 38 prosentin rangaistustullit ensi kuusta lähtien. 

Komission mukaan viime vuonna aloitettu selvitys on osoittanut, että kiinalaisten sähköautovalmistajien saamat tukiaiset vääristävät kilpailua.

Komissio kertoo ehdottavansa BYD:n autojen tulliksi 17,4 prosenttia, Geelylle 20 prosenttia ja SAIC:lle 38,1 prosenttia. 

Tullit otettaisiin käyttöön tilapäisesti heinäkuussa mutta jäisivät pysyviksi marraskuussa, ellei EU-maiden määräenemmistö päätä kumota niitä.

Komission suunnitelma huolestuttaa eurooppalaista autoteollisuuden mahtimaata Saksaa, joka pelkää tullien haittaavan sen autovientiä Kiinaan.

Lue myös: Kiinalaisten sähköautojen rantautuminen Suomeen ottanut ison harppauksen – "Tulleet jäädäkseen"

Lisää aiheesta:

EU ja Kiina neuvottelevat tullien poistamisesta kiinalaisilta sähköautoiltaKiinalta vastaisku EU:n sähköautojen tuontitullisuunnitelmilleSuomi pidättäytyi äänestämästä kiinalaisille sähköautoille asetetuista tulleistaVolkswagenilta huonoja uutisia – nämä autotuotannot menevät jäihin Volkswagen ei todennäköisesti saavuta ajoissa EU:n päästömääräyksiä – uhkana jopa satojen miljoonien sakotDieselautot katoavat "nopeammin kuin luulemme" – valmistajille ehdotetaan jättimäisiä sakkoja
EUKiinaSähköautotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 15:58
    Elon Musk

    Elon Musk haluaa lakkauttaa EU:n – hyökkäsi Henna Virkkusen kimppuun: "Rakastat sensuuria enemmän kuin elämää"

  • Eilen16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"

  • Eilen13:33
    Elon Musk

    EU:lta sakot Elon Muskin X-palvelulle

  • to18:02
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo ei näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tukemiseksi

  • ke19:57
    Ukrainan sota

    Valtonen: Venäjän jäädytetyt varat saadaan todennäköisesti käyttöön