Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Etlalla kolme skenaariota matkustamisen tulevaisuudesta: Synkin uhka on, että matkailuala kutistuu pysyvästi

4:15Matkailualan puolestapuhuja tyrmää koronapassiehdotuksen:"Hallitus ei ymmärrä"Matkailualan puolestapuhuja tyrmää koronapassiehdotuksen: "Hallitus ei ymmärrä"
Julkaistu 21.09.2021 14:55

MTV UUTISET - STT

Nopeus, jolla rajoituksia poistetaan, vaikuttaa suoraan matkailu- ja ravintola-alan toipumiseen, kerrotaan Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan tutkimuksessa.

Sen mukaan uhkana on, että matkailuala jää pysyvästi pienemmäksi.

Etla on tehnyt kolme skenaariota lento- ja laivaliikenteen matkustajamäärien palautumisesta vuoden 2023 loppuun mennessä Suomessa.

Etlan mukaan synkimmässä ennusteessa lentoliikenteen matkustajamäärät jäävät vuoden 2019 tasosta 23 prosenttia, ja laivaliikenteen osalta pudotus on 17 prosenttia vuoteen 2019 verrattuna.

Majoitusalan näkymät vaihtelevat maan eri osissa.

Etlan raporttiin on haastateltu Finavian, Finnairin, Helsingin seudun kauppakamarin, Lapland Hotelsin, NoHo Partnersin, Tallink Siljan sekä Viking Linen edustajia.

Matkailuala kritisoi viestien epäselvyyttä

Hankkeeseen osallistuneiden matkailualan toimijoiden mukaan lainsäädäntö on elänyt paljon kriisin aikana eikä päätöksentekoa aina ole koettu asiantuntijatietoon perustuvaksi. Myös viestintään toivotaan selkeyttä. Raporttiin osallistuneiden mukaan säännöistä on saatava tulkinnanvaraisuus pois. 

– Nyt tarvitaan selkeä viesti siitä, että kahden rokotuksen jälkeen matkustaminen, kulttuuritapahtumiin osallistuminen, ravintoloissa käyminen ja hotellipalveluiden käyttö on täysin hyväksyttävää, Etlan raportissa sanotaan.

Etla katsoo, jos matkailun avautuminen viivästyy, Suomen asema Euroopan ja Aasian välisessä lentoliikenteessä menetetään. Tämä heikentäisi Etlan tutkimuksen mukaan myös Suomen mahdollisuuksia vaikuttaa matkailun kestävään kehitykseen. 

– Lyhin lentoreitti Euroopan ja Aasian välillä tuottaa 40 prosenttia vähemmän hiilidioksidipäästöjä kuin pidempi eteläinen reitti, Etlan tutkimuksessa sanotaan.

Etlan mukaan Suomi on verrokkimaita jäljessä sekä koronapassin käyttöönotossa että lentoliikenteen palautumisessa.

– Finnair operoi tällä hetkellä 30 prosenttia kapasiteetistaan, kun muilla eurooppalaisilla lentoyhtiöillä vastaava luku on yli 50.

Lue myös:“Piristys on alkanut tapahtumaan“: Finnairin matkustusliikenne kasvussa, mutta koronaa edeltävälle tasolle ei päästä vielä ensi vuonna

MatkailuKoronavirusSuomiTalous

Lisää aiheesta:

Työttömyyden kestot pitenevät ennätyksellistä vauhtia – synkin tilanne on TampereellaSuomi rohmuaa matkailijoilta Norjalta – Lappi toivoo kuumeisesti lisää suoria lentojaRuokatunnit ja eritelisät – näin kävi hallituksen "historialliselle" uudistukselle Venäjällä kansalaisten nettiinpääsyä rajoitetaan yhä enemmän – "16 kilotavun verho"Raportti: Suomen rooli kansainvälisellä kentällä murroksessa — "Aika hirviöiden syntymiselle"Rovaniemen kaaos yllätti yli 25 vuotta alalla olleen lentopomon: "En muista yhtä rajua – olen pahoillani"

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • ke13:58
    Henkirikokset

    Tällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu

  • ti05:13
    Iran

    Lufthansa pitää lennot Iranin Teheraniin keskeytettynä maaliskuun lopulle

  • 17.1.17:13
    Lento-onnettomuudet

    Lentokone kadonnut Indonesiassa – kyydissä 11 ihmistä

  • 16.1.07:57
    Lappi

    Suomi rohmuaa matkailijoilta Norjalta – Lappi toivoo kuumeisesti lisää suoria lentoja

  • 16.1.06:12
    Junat

    Miksi vessaan ei saanut mennä ennen lähtöä? VR kertoo syyn yllättävään kuulutukseen