Muutoksen suunnittelu Tomi Kouvola
Tässä 60-luvulla rakennetussa omakotitalossa asuu kaksi henkeä, lapset ovat jo muuttaneet omiin osoitteisiinsa. Kodissa on asuttu n. 25 vuotta. Perheen isäntä vietti lapsuutensa tässä talossa, joten tunnesiteitä taloon on paljon. Perhe on remontoinut kotiaan vähitellen. Työnjako sisustuksesta innostuneessa perheessä tapahtuu kuulemma niin, että emäntä suunnittelee ja isäntä toteuttaa. Taitaa olla monessa perheessä sama meininki?

KUVA: Ennen muutosta
Ongelmalliseksi on koettu pitkä ja rikkonainen eteinen. Kalusteita tilaan ei juuri voida sijoittaa ja eteinen koetaan jotenkin keskeneräiseksi muuhun kotiin verrattuna. Tuulikaapin oven lisäksi eteisessä on ovet kellariin, työhuoneeseen ja wc-tilaan. Eteisessä on myös aukot keittiöön, olohuoneeseen ja vierassoppeen.
Kodin tyyli on romanttinen ja vaalea. Kaakeliuuni on teetetty eteisen ja kodikkaan keittiön väliin. Keittiön takana on valoisa olohuone, jossa perheen sisustustyyli jatkuu. Olohuoneesta näkyy vielä eteisen läpi vierashuone, joka toimi ennen tyttären huoneena. Nyt oviaukkoa suurentamalla tilasta on saatu kaunis jatke oleskelutilalle.






