Espanjan nuorin piispa avioitui satanistina pidetyn naisen kanssa – manausta harjoittaneelta mieheltä vietiin virka

10:41imgKatso myös video: Miksi katolinen kirkko salailee hyväksikäyttöä?
Julkaistu 12.12.2021 13:40

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Espanjan nuorimmalta piispalta Xavier Novell Gomalta on evätty oikeus harjoittaa virkaansa kertoo The Guardian. Syy on siinä, että piispa on mennyt naimisiin Silvia Caballon kanssa, jolla on kytköksiä satanismiin.

Caballo on kirjoittanut muun muassa teoksen "Satanic erotica" – vapaasti suomennettuna saatanallinen erotiikka.

– Kuten tiedämme, pariskunta on avioitunut marraskuussa Surian kaupungissa Barcelonassa, kerrotaan kirkon tiedotteessa.

Goma saa pitää tittelinsä, mutta hän ei saa hoitaa virkaan liittyviä tehtäviä.

– Myös kaikenlainen opetustoiminta on häneltä kiellettyä sekä julkisella että yksityisellä puolella.

Goma vihittiin virkaansa vuonna 2010, jolloin hän oli 41-vuotias. Hänen kerrotaan olevan hyvin konservatiivinen. Goma on harjoittanut muun muassa manausta ja kannattanut homoseksuaalien eheytyshoitoja.

38-vuotias psykologi ja kirjailija Caballo puolestaan on herättänyt kohua teoksillaan, joiden etiikkaa ja moraalia on pidetty kyseenalaisena kirkon piireissä.

Tuoreimmat aiheesta

Kirkko