Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanja lähettää lisäjoukkoja etsimään tuhotulvissa kadonneita, kuolleita jo yli 200

1:41Hurja video: Nainen ja koira pelastettiin tulvavesien varasta ValenciassaKatso myös: Nainen ja koira pelastettiin tulvavesien varasta Valenciassa.
Julkaistu 01.11.2024 14:00(Päivitetty 01.11.2024 14:56)

MTV UUTISET – STT

Espanjan tulva-alueilla jatketaan tuhoisien tulvien jäljiltä kateissa olevien kymmenien ihmisten etsintöjä. Tulvauhrien määrän pelätään lisääntyvän.

Espanjan tuhoisissa tulvissa on kuollut jo yli 200 ihmistä, kertovat pelastustyöntekijät. Määrän odotetaan kasvavan, koska ihmisiä on yhä kateissa. Aiemmin kerrottiin, että kadonneita on kymmeniä.

Tulvissa pahiten kärsineellä Valencian alueella on vahvistettu 202 kuolemantapausta, alueella hätäpalveluja koordinoiva virasto sanoo. Kolme muuta kuolemaa ilmoitettiin viereisillä Kastilia–La Manchan ja Andalusian alueilla.

Maan hallitus lähettää pelastustöihin tänään 500 sotilasta. Aiemmin tuhoalueille on jo lähetetty 1 200 sotilasta. Lennokeilla ja vainukoirilla varustetut pelastajat kahlasivat tänään vedessä etsien kadonneita.

Kovinta sadetta odotetaan tänään Espanjan etelä- ja itäosiin. Espanjan ilmatieteen laitos (Aemet) on antanut tälle päivälle korkeimman tason varoituksen rankkasateista Andalusian alueelle. Matalamman tason sadevaroitukset pysyvät voimassa Valencian ja Katalonian itärannikolla.

Pelastustyöntekijöiden mukaan Espanjan tulvissa on kuollut jo yli 200 ihmistä. Määrän odotetaan kasvavan, koska ihmisiä on yhä kateissa.

Jotkin alueet yhä saarroksissa

Kuolonuhrien määrän pelätään yhä kasvavan osin siksi, että monet tiet ja rautatiet ovat edelleen poikki. Joillakin saarroksissa olevilla alueilla ollaan yhä tänään ilman vettä, ruokaa tai sähköä.

Britannian yleisradioyhtiö BBC:n mukaan espanjalaiset mediat kertovat, että yli 40 000 ihmistä on yhä ilman sähköjä.

Teollisuusalueilla on yhä autokasoja, Valenciassa sijaitsevan Chivan pikkukaupungin pormestari Amparo Fort kertoo yleisradioyhtiö RNE:lle.

– Monet niistä lienevät tyhjiä, mutta olemme varmoja, että joissakin niistä on ihmisiä, Fort sanoo.

LK 1.11.2024 Perjantaina 1. marraskuuta 2024 otetussa kuvassa joukko ihmisiä puhdistaa mutaa hautausmaalla tuhoisan tulvan jälkeen Alfafarin kaupungissa Valencian alueella Itä-Espanjassa.Joukko ihmisiä puhdisti mutaa hautausmaalla tuhoisan tulvan jälkeen Alfafarin kaupungissa Valencian alueella Itä-Espanjassa tänään perjantaina.AFP / Lehtikuva

Espanjan tappavin luonnonkatastrofi vuosikymmeniin

Yli 150 ihmistä tappaneet tuhoisat tulvat ovat heitelleet ajoneuvoja, romahduttaneet siltoja ja peittäneet kaupunkeja mudalla. Kyse on tappavimmasta luonnonkatastrofista Espanjassa vuosikymmeniin. Valtaosa kuolemantapauksista on tapahtunut Espanjan itäosissa Valencian alueella.

Aemetin mukaan Valencian länsipuolella satoi tiistaina vain kahdeksan tunnin aikana runsaat 490 millimetriä, mikä vastaa liki vuoden keskimääräistä sademäärää.

Tutkijoiden mukaan ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos lisää äärimmäisten sääilmiöiden kestoa, esiintymistiheyttä ja voimakkuutta. Äärisäistä tulee myös yhä arvaamattomampia ja vaikeammin hallittavia.

Lue myös: Meteorologi kertoo, mistä Espanjan tappavat myrskytulvat johtuvat

Espanjan tulvissa kuollut jo yli sata ihmistä

Lisää aiheesta:

Video: Raivostunut kansa heitti mutaa kuninkaallisten päälle Espanjan tulva-alueellaEspanja lähettää tuhotulva-alueille lisää sotilaita, toivo eloonjääneiden löytämisestä hupeneeEspanjan tuhotulvat: Toivo eloonjääneiden löytämisestä hupeneeEspanjan tulvissa kuollut jo yli 150 ihmistäLähes sata ihmistä kuollut Valencian tulvissa – "Aalto oli kuin tsunami"Espanjassa pahimmat tulvat 30 vuoteen – yli 95 ihmistä kuollut
TulvatLuonnonmullistuksetLuonto ja eläimetSääEspanjaKuolemaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tulvat
  • 9.9.22:17
    Ukkonen

    Salama sytytti paritalon tuleen Seinäjoella – asukkaat evakuoitiin

  • 30.8.11:39
    Intia

    Löydätkö kuvasta temppelin? Ennätystulvat riivaavat Intiaa, useita kuollut – Suomen vuosisateet yhdessä päivässä

  • 26.8.12:32
    Myrskyt

    Vietnamiin iskenyt hirmumyrsky aiheuttanut laajoja tuhoja – useita kuolleita ja loukkaantuneita

  • 24.8.09:38
    Meksiko

    Meksikossa ainakin kaksi kuollut rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa

  • 19.8.23:42
    Pakistan

    Pakistanin monsuunisateiden aiheuttamat maanvyörymät ovat tuhonneet kokonaisia kyliä