Epäonnista MotoGP-tähteä leikeltiin taas

Julkaistu 17.06.2011 10:24(Päivitetty 17.06.2011 10:36)

Ratamoottoripyöräilijä Dani Pedrosa elättelee toiveita siitä, että hän pystyisi ajamaan jo juhannuksensa Hollannissa kisattavassa MM-sarjan kilpailussa. Pedrosa kävi torstaina korjauttamassa oikeaa solisluutaan, jonka loukkasi kaatumisessa.

Espanjalainen Pedrosa, 25, kaatui Le Mansissa toukokuussa, ja sen jälkeen hänen solisluuhunsa asetettiin titaanilevy tueksi. Jatkoleikkaus oli tarpeen luunsirun kiinnittämiseksi.

Pedrosan solisluuta on operoitu jo kolmesti viime kuukausina. Ensimmäinen leikkaus johtui viime vuoden kaatumisesta.

Assenin kilpailu ajetaan 25. kesäkuuta. Pedrosa kaipaa pian takaisin radalle, sillä hän menetti loukkaantumisen takia jo kaksi MM-sarjan kilpailua.

Pedrosa on MotoGP-luokassa viidentenä kuuden kisan jälkeen. MM-sarjaa johtavalla australialaisella Casey Stonerilla on 116 pistettä, Pedrosalla 61 pistettä.