Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Entinen suosikkijuontaja Juha Perälä pöyristyi ruokakaupassa kohtaamastaan näystä – "Totta kai se on kiva ajatella vain omaa napaa"

Julkaistu 06.04.2020 20:21
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Ex-radiojuontaja Juha Perälä pöyristyi, kun joku oli jättänyt kaupassa kaksi pakettia jauhelihaa pilaantumaan talouspaperihyllyyn.

Koronapandemia on saanut suomalaiset hamstraamaan tiettyjä elintarvikkeita kotiinsa. Kriisin symboliksi nousi vessapaperi, joka loppui hamstrauksen alettua useasta kaupasta. Tyhjää on kuitenkin ollut myös muilla hyllyillä.

Suomalaisten käytös ruokakaupoissa nousi jälleen puheenaiheeksi, kun entinen radiojuontaja Juha Perälä julkaisi Instagramissa kuvan kaupanhyllyltä, joka sai juontajan ja monet tämän someseuraajat pöyristymään.

Kuvasta näkyy, kuinka joku on hylännyt kaksi jauhelihapaketti talouspaperihyllyyn.

– Oikein vain väärin? Perälä kysyy seuraajiltaan kuvan yhteydessä ja lataa sitten pöytään oman mielipiteensä tilanteesta.

– Totta kai se on kiva ajatella vain omaa napaa, sillai siitä elämästä selviää, hän aloittaa.

– Tietääkö jengi, että 99% varmuudella noi EI enää päädy myyntiin!! Varsinkin tällaisina aikoina, kun tuotteita ei riitä edes kaikille niin onhan tuo hauska kepponen.

Samaa mieltä oli myös suuri osa Perälän seuraajista, jotka kommentoivat kuvaa.

– Totaalisen väärin. Tuskin kukaan himassaankaan ottaa lihaa pois jääkaapista pöydälle lämpimään, jos sitä ei aio käyttää. Kunnioitusta toisen (tässä tapauksessa kaupan) omaisuudelle! eräs kommentti kuului.

– Niin paljon saanut nyt kuulla ihmisten lomautuksista ja perheiden hädästä, kun ei ole rahaa ruokaan. Niin hän, joka tuota tekee, olis pari hyvin valittua sanaa sanottavana, myös toinen kirjoittaa.

Osa seuraajista kiitteli myös Perälää siitä, että tämä tuo asian esiin.

– Kiitos kun tuot tätä asia esiin, oon kaupan alalla ja ihmiset ei tajuu kuinka paljon hävikkiä noiden helposti pilaantuvien tuotteiden jättäminen kuivahyllyyn ja varsinkin nyt korona aikana tulisi miettiä, eräs kiitteli.

Perälä tunnetuksi Radio Suomipopin Aamulypsy-ohjelmasta, jota hän teki yhdessä Jaajo Linnonmaan, Anni Hautalan ja Juha Vuorisen kanssa. Hän juonsi viimeisen lähetyksensä Aamulypsyssä tammikuussa 2019.

Lisää aiheesta:

Pippa Laukka kertoo nolosta hetkestä kauppareissulla ja pohtii suomalaisen asiakaspalvelun tasoa: "Liian usein Suomessa hyväksytään, että huono palvelu on ok"Kiti Kokkoselta hulvaton kauneusvinkki – seuraajat ällistyivät: "Vihdoin kauneusrutiini, jota normaali ihminen pystyy seuraamaan"Kansainväliset mediatkin kiinnostuneita siivouskuningatar Aurista – menestystarinan takana intohimo ja kova työ: "Siivouksesta tulee vihdoinkin seksikästä"Mahasyöpää sairastava parikymppinen Luna esitti perjantai-iltana Facebookissa erikoisen pyynnön – puolen tunnin kuluttua ventovieras hyväntekijä oli jo ovella: ”Olin niin otettu siitä”Keittiöpäällikkö Aki julkaisi kuvat törkeästä sikailusta hotellin aamiaisbuffetissa: "Kuinka te kehtaatte?"Ahdistava näky hotelliaamiaisella sai Iikka Kiven mitan täyttymään: "Tässä ei ole mitään järkeä, lopettakaa"
Juha PeräläKoronavirusRuokaSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Juha Perälä
  • 15.12.202317:55
    Seurapiirit

    Juha Perälä muuttaa Hollywoodiin – tavoittelee näyttelijänroolia

  • 23.11.202207:57
    Jaajo Linnonmaa

    Jaajo Linnonmaa lopettaa Aamulypsy-radio-ohjelmassa: "Nyt on sopiva hetki kertoa kaikille"

  • 18.09.202121:30
    Masked Singer Suomi

    Maskinsa paljastanut radiojuontaja yllättyi itsekin omista laulutaidoistaan: "Omaan korvaankin kuulosti jopa ihan kivalta"

  • 18.09.202120:58
    Masked Singer Suomi

    Jättiyllätys! Tämä radiotähti poisti yllättäen maskinsa Masked Singer Suomessa: "Miten sä osaat laulaa noin hyvin?"

  • 08.05.202118:03
    Joonas Nordman Show

    Juha Perälä paljastaa salaisen talenttinsa – imitoi hämmästyttävän onnistuneesti kiekkoguru Tami Tammista