Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"En olisi uskonut" – Charlotte Kallan ongelmat yllättivät Aino-Kaisa Saarisen

1:12Aino-Kaisa Saarinen yllättyi Charlotte Kallan ongelmistaAino-Kaisa Saarinen kertoo ajatuksensa Charlotte Kallan paljastamista ongelmista.
Julkaistu 02.11.2023 09:50
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Suomalainen hiihtolegenda Aino-Kaisa Saarinen yllättyi Charlotte Kallan ongelmista, joista ruotsalaissuuruus on kertonut tuoreessa omaelämäkerrassaan.

LUE MYÖS: Puistattava tarina Therese Johaugin dopingkärystä – norjalaistähti kuuli huiman paljastuksen: "Melko sairasta"

Maastohiihtourallaan muun muassa kolme olympiakultaa ja kolme maailmanmestaruutta voittanut Kalla avaa omaelämäkerrassaan kamppailleensa paljon minäkuvansa ja painonsa kanssa.

– En olisi uskonut. Oli minullekin yllättävä tieto, että hänelläkin on ollut näitä ongelmia, Aino-Kaisa Saarinen kertoi MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa Lauri Kottosen haastateltavana.

– Tosi harmillista. Toivottavasti siitä ei jäänyt sen kummempaa ongelmaa hänelle jatkoon.

LUE MYÖS: Charlotte Kallaa suudeltiin väkisin suulle suorassa lähetyksessä – ex-hiihtotähti purkaa nyt vuosia kyteneen vihan

Saarinen tuumi, että syömis- ja painokamppailua on valitettavasti myös maastohiihdon puolella, vaikka hän itsekin on ajatellut, että painoa täytyy kontrolloida enemmän esimerkiksi voimistelun, taitoluistelun ja mäkihypyn parissa.

– Kyllähän tuolla valitettavasti näkee ja kuulee, että syömisten kanssa on ollut jotain ongelmia. Vaikkei meidän lajimme ole onneksi niin ulkonäkökeskeinen, keveydestä on kuitenkin hyötyä.

LUE MYÖS: Charlotte Kallalta kivulias paljastus – tämä draama ei välittynyt tv-kuviin: "Tulin niin vihaiseksi"

Katso ja kuuntele Saarisen kommentit Kallasta ylälaidan videolta. Alla koko Viiden jälkeen -haastattelu, jossa Saarinen muun muassa antaa kehitysehdotuksia Remi Lindholmin harjoitteluun.

19:44Erikoishaastattelussa Aino-Kaisa SaarinenAino-Kaisa Saarisen koko haastattelu.

Lisää aiheesta:

Krista Pärmäkosken paljastukset herättävät huomiota NorjassaPuistattava tarina Therese Johaugin dopingkärystä – norjalaistähti kuuli huiman paljastuksen: "Melko sairasta"Norjan hiihtolegenda poseerasi alasti – epäilykset heräsivät Ruotsissa: "Photoshopattu"Krista Pärmäkoski kertoo Venäjä-näkemyksensä – puhuu myös poikkeavasta tilanteestaNorjan hiihdosta julki kammottavia lukuja – Charlotte Kalla järkyttyi: "Sinulla on myös oma vastuusi"Hiihtäjänuorten syömishäiriöistä hälyttäviä tutkimustuloksia, 17-vuotias ruotsalaislupaus antoi kasvot ongelmalle – "En oikeastaan edes halunnut elää"
MaastohiihtoAino-Kaisa SaarinenUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon

  • 22.8.18:57
    Hiihtolajit

    Ruotsalaistähdellä polvivamma: "Ei tarvitse leikata"

  • 20.8.18:10
    Hiihtolajit

    Kilpaveljet äimänä maastohiihtotähden treenivideosta – "Näyttää täysin naurettavalta"