Emu-kriitikot arvostelivat SAK:n kampanjaa

Julkaistu 10.03.1997 18:33

EU:hun kriittisesti suhtautuvat kansalaisliikkeet arvostelevat SAK:n Emu-kampanjointia. Arvostelijoiden mielestä SAK ja sen puheenjohtaja Lauri Ihalainen ovat aloittamassa "teatterikiertuetta", jossa rahaliitolle myönteistä näkökulmaa vyörytetään ylhäältä jäsenistölle.

Järjestöt esittelivät omaa vastaiskuaan tänään kivenheiton päässä SAK:n seminaaripaikasta. Tilaisuus ja ympäristö puhuivat omaa kieltään kriittisten voimien tämänhetkisestä tilanteesta.

Isännät edustivat puoltakymmentä erilaista EU:hun ja Emuun kriittisesti suhtautuvaa järjestöä. Paikalla ei ollut ainuttakaan vähänkään nimekästä ammattiyhdistysvaikuttajaa.

Tilan tiedotustilaisuudelle tarjosi Metallityöväen liiton ammattiosasto 5, jonka vaatimattomassa toimistossa Karl Marxin kuva on edelleen kunniapaikalla.
(STT)