Elokuvaohjaaja Dome Karukoski ohjaa tulevana kesänä lyhytelokuvan Valtatie 13, jota käsikirjoittavat suomalaiset naiset AVAn kautta. Projekti on kuuluisalle elokuvaohjaajalle aivan uudenlainen haaste.
Dome Karukosken ohjaama Valtatie 13 -elokuva on lyhytelokuva, joka kertoo suomalaisista naisista ja heidän matkastaan. Karukoski on innoissaan tulevasta haasteesta.
– Minusta on äärimmäisen kiinnostavaa päästä työstämään naisten kirjoittamia juttuja, Karukoski kertoo tuntemuksistaan.
Maailmankuulu elokuvaohjaaja pitää nimenomaan naisten käsikirjoittaman lyhytelokuvan ohjaamista suurena mahdollisuutena.
– Minä näen sen asian niin, että ohjaaja on usein aika sukupuoleton. Kirjoittajan minä on tärkeämpi sen sukupuolen kannalta. Sitä kautta minusta on äärimmäisen kiinnostavaa päästä työstämään naisten kirjoittamia juttuja, Karukoski kertoo.

