Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ella Junnilalle raju pettymys, jalka ei kestänyt hyppäämistä

4:50Yleisurheilun superviikko käynnistyy Paavo Nurmi Gamesilla – asiantuntija kertoo, kuinka monta Suomen ennätystä on heti vaarassa rikkoutuaYleisurheilun superviikko käynnistyy Paavo Nurmi Gamesilla – asiantuntija kertoo, kuinka monta Suomen ennätystä on heti vaarassa rikkoutuaElmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 11.08.2020 19:12
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Anssi Mertaranta

anssi.mertaranta@mtv.fi

Korkeushyppääjä Ella Junnila joutui vetäytymään Paavo Nurmi Gamesin korkeuskisasta tiistaina. Junnila oli jo valmistautumassa kilpailuun, mutta päätti viime hetkellä poistua kentältä.

Junnila kertoi MTV Urheilun haastattelussa oikean pohkeensa kipeytyneen ja päätti jättää kilpailematta. Pettymys näkyi Tampereen Pyrinnön hyppääjän kasvoilta.

– Olen fyysisesti hyvässä kunnossa ja saanut vihdosta viimein pitkän vauhdin toimimaan teknisesti. Mulla oli kovat odotukset tälle päivälle. Ei voi mitään. Näitä välillä tulee.

LUE MYÖS: Johannes Vetter Turun keihäskuningas mykistävällä stadionennätyksellä – maailmantilaston ykkösnimi omassa luokassaan huimaavalla sarjalla

Turussa kilpaillaan loppuviikosta uudelleen, silloin Kalevan Kisoissa. Junnila uskoo jalkansa kuntoutuvan perjantain korkeuskarsintaan.

– Uskon että krampista on kyse ja pystyn perjantaina osallistumaan. Nyt tehdään kaikki, että saadaan kramppi laukeamaan ja pystyn hyppäämään perjantaina. Toivottavasti siellä ulosmittaamaan sitä hyvää kuntoa.

Lisää aiheesta:

Oliver Helanderilta kova päätös juuri ennen keihäskisaa – Tero Pitkämäki Ylelle: "Enemmän hävittävää kuin voitettavaa"Seiväsvoittaja kertoi huikean tarinan dramaattisen kisapäivän takana: "Lähdin sillä asenteella, ettei se saa vaikuttaa"Ella Junnilalle valtava pettymys – joutui luovuttamaan korkeushypyn karsinnassaElla Junnila ei kilpaile Superliigan korkeuskisassa: "Ponnistavan jalan nilkka pyörähti"Jalkavaivasta kärsinyt Ella Junnila täydessä kunnossa korkeushypyn EM-karsintaan – "Uskon, että kykenen siihen"Suomalaisen yleisurheilun superlupaukselle hyviä uutisia – pääsee osallistumaan vaivoitta EM-kisoihin
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen13:04
    Urheilu

    Yleisurheilutähti laitettiin riisuutumaan ilkosilleen – "Se oli todella erikoista"

  • 10.10.20:32
    Urheilu

    Femke Bolilta sokkiratkaisu: "Uusi luku"

  • 4.10.20:19
    Urheilu

    Suomalainen saattaa nousta yllättäen mitaleille MM-kisoissa

  • 4.10.14:42
    Urheilu

    Alisa Vainio yllättyi kesken SE-juoksun: "Oho"

  • 4.10.13:46
    Urheilu

    Alisa Vainio: Uusi Suomen ennätys!