Norjan Petter Solberg johtaa Argentiinan MM-rallia kahden erikoiskokeen jälkeen.
Ford-tallin Solbergilla on 8,3 sekunnin etumatka toisena olevaan Ranskan Sebastien Loebiin verrattuna. Kisan alku ei ole kuitenkaan ollut ongelmaton Solbergille.
- Olin kaksi kertaa lähellä ulosajoa, Solberg kertasi ralliradiolle.
Myös Loeb raportoi ongelmista.
- Spinnasin hieman yhdessä hitaassa neulansilmämutkassa. Jouduin peruuttelemaan ja menetin aikaa, Loeb totesi.
Huonoon rengasvalintaan kisan avauserikoiskokeella sortunut Mikko Hirvonen on 16,6 sekunnin päässä kärjestä. Hän on kisassa neljäntenä.
- Oli mukava erikoiskoe, vaikka minulla vähän oli hankaluuksia päästä kunnon ajorytmiin. Hienoa, kun vihdoinkin pääsimme ajamaan, Hirvonen sanoi.
Perjantain kisa-aikataulu viivästyi heti alussa, kun rallin etätankkausauto ajatui ongelmiin ja päivän startti viivästyi tunnilla.
Hiihtolenkillä loukkaantunutta Jari-Matti Latvalaa Fordilla tuuraava Espanjan Dani Sordo on kilpailussa kolmantena.
Perjantaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.
Katsomo.fin rallipalvelu (maksullinen)
Argentiinan MM-ralli, tilanne EK2/19:
1. Petter Solberg Ford 28.09,3 2. Sebastien Loeb Citroen +8,3 3. Dani Sordo Ford +14,5 4. Mikko Hirvonen Citroen +16,6 5. Mads Östberg Ford +23,0 6. Thierry Neuville Citroen +24,3 7. Jevgeni Novikov Ford +33,4 8. Andreas Mikkelsen Skoda +1.17,1 9. Sebastien Ogier Skoda +1.17,3 10. Armindo Araujo Mini +1.26,8
