Toisella sijalla Monte Carlon MM-rallissa ajanut Citroen-tallin espanjalainen Daniel Sordo ajautui ongelmiin kilpailun 11. erikoiskokeella. MTV3 seuraa kilpailun etenemistä.
Sordo joutui pysähtymään reitin varrelle ajettuaan noin kolmasosan 21,6 kilometrin mittaisesta erikoiskokeesta. Citroen-tallin tiedottajan mukaan Sordon matkanteko päättyi moottoriongelmiin. Sordo saattaa jatkaa kilpailua sunnuntaina superrallissa 20 minuutin aikasakon rasittamana.
Muut kilpailijat ohittivat Sordon reitillä. Heidän pikaisten arvioiden mukaan näytti siltä, kuin espanjalainen olisi ajanut ulos tieltä.
- Sordo oli ilmeisesti ajanut ulos ja yrittää jatkaa kilpailua. Hän ei ollut ulkona tieltä, kun näin hänet tien reunassa, maalialueelle saapunut Mikko Hirvonen totesi.
Sordon ongelmien myötä Hirvonen nousi kokonaistilanteessa toiseksi. Ranskan Sebastien Loeb johtaa kilpailua.
Latvala ja Gardemeister taistelevat ongelmia vastaan
Hirvosen tallikaverilla Jari-Matti Latvalalla on ollut aamupäivän aikana ongelmia, kun auton hydrauliikka petti heti päivän alussa. Latvala joutui mm. siirtymään manuaalivaihteille.
- Auto on pelkästään etuvetoinen ja erittäin hankala ajaa. Nyt menemme huoltoon ja korjaamme auton. Sitten jatkamme taistelua, Latvala uhkui.
Latvala on jäänyt kärjestä yli yhdeksän minuuttia, mutta hänellä on alle minuutti MM-pistesijoille Sordon tiputtua pois tuloslistalta. Suzuki-auton lukuisten ongelmien kanssa paininut Toni Gardemeister on kymmenisen minuuttia kärjestä.
Seuraavaksi kilpailussa on vuorossa huoltotauko. Lauantaina ajetaan vielä kolme erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.
Lue myös:
Hirvonen: Nyt näyttää hyvälle
