Citroënin ranskalaiskuski Sébastien Loeb on kirinyt vahvasti Uuden-Seelannin MM-rallissa. Loeb voitti lauantain kuudesta ensimmäisestä erikoiskokeesta viisi ja kohensi sijoitustaan kokonaiskilpailussa toiseksi.
Loeb on enää 5,1 sekunnin päässä kisaa johtavasta maanmiehestään Sébastien Ogierista. Kuusinkertainen maailmanmestari lähti päivään seitsemänneltä sijalta, ja perjantain ulosajon takia eroa kärkeen oli pitkälti yli minuutti.
Fordin Jari-Matti-Latvala on kolmantena 31,3 sekunnin päässä Loebistä. Toinen Ford-kuski Mikko Hirvonen ajaa kuudentena 57,8 sekunnin päässä kärjestä. Hirvonen tömäytti lauantain ensimmäisellä ek:lla penkkaan, ja törmäyksellä saattoi olla vaikutusta auton ajettavuuteen.
Rallia perjantain jälkeen johtanut Petter Solberg on kärsinyt aura-auton roolista. Norjalainen Citroën-kuski on pudonnut viidenneksi 53,4 sekunnin päähän kärjestä.
Loebin vauhti on ollut lauantain erikoiskokeilla aivan omaa luokkaansa, vaikka ranskalainen on toki hyötynyt lähtöpaikastaan. Maineikkaan Te Akau Coastin erikoiskokeen ensimmäisellä ajokerralla Loeb oli käsittämättömät 22 sekuntia nopeampi kuin toiseksi parhaan ajan saanut Hirvonen. Kun erikoiskoe ajettiin toiseen kertaan, Loeb alitti Ogierin pohja-ajan 14,5 sekunnilla.
Lauantaina ajetaan vielä 4,68 kilometrin pituinen yleisöerikoiskoe Hampton Downsin moottoriradalla. Kilpailu päättyy sunnuntain vastaisena yönä Suomen aikaa.
Koosteet lauantain erikoiskokeilta Katsomo.fin maksullisessa rallipalvelussa:
EK10 | EK11 | EK12 | EK13
| EK14-15 |
