Fordin Jari-Matti Latvala menetti kärkipaikkansa Uuden-Seelannin rallissa Petter Solbergille perjantain toiseksi viimeisellä erikoiskokeella. Tämä ei kuitenkaan harmittanut Latvalaa, sillä näin hän välttää aura-auton roolin lauantaina.
Lähtöjärjestys toiseen kilpailupäivään määräytyy kahdeksannen erikoiskokeen jälkeisen tilanteen mukaan. Latvala on vain 1,5 sekuntia jäljessä Citroënilla kilpailevaa Petter Solbergia. Kärjessä on tasaista, sillä Citroën-kuskit Sébastien Ogier ja Dani Sordo ovat jääneet Solbergista 5,2 ja 6,7 sekuntia.
- Tänään meillä on ollut tiukka taistelu. On parempi lähteä huomisen erikoiskokeille toisena, Latvala tuumi.
Latvala ei kuitenkaan myöntänyt jättäytyneensä tarkoituksella Solbergin taakse.
- Tulin ihan täysillä. Ehkä tein pienen virheen pätkän lopussa, Latvala hymähti.
Myös toinen Ford-kuski Mikko Hirvonen pääsee lauantaipäivään hyvistä iskuasemista, sillä hän on viidentenä 20,4 sekunnin päässä kärjestä. Hirvonen ei kuitenkaan ollut tyytyväinen vauhtiinsa.
- Renkaat kuluivat liikaa varsinkin pitkällä erikoiskokeella. Ei ole ollut hyvä päivä, Hirvonen pudisteli päätään.
MM-sarjaa johtava Sébastien Loeb teki neljännellä erikoiskokeella ajovirheen ja rikkoi autonsa sillankaiteeseen. Seitsemäntenä oleva ranskalaismestari on jäänyt kärjestä 1.21,1 minuuttia.
Suomalaiskuljettajista Jari Ketomaa johtaa Super 2000 -luokkaa Ford Fiestalla ja on yleiskilpailussakin yhdeksäntenä. Citroënin junioritallin Kimi Räikkönen ei osallistu Uuden-Seelannin ralliin.
Perjantaina ajetaan vielä lyhyt yleisöerikoiskoe Aucklandin keskustassa. Ralli päättyy sunnuntain vastaisena yönä Suomen aikaa.
Katso video Loebin ulosajosta (maksullinen)
