Brittiläisen bändin lauantainen keikka KaisaFestissä joudutaan perumaan solisti Simon Le Bonin ääniongelmien takia.
Keikka ei peruunnu kuitenkaan kokonaan vaan sille etsitään uutta, korvaavaa aikaa. Jo aiemmin uutisoidut vokalistin ääniongelmat eivät ole parantuneet sairausloman aikana, joten nyt myös Helsingin keikka on peruttu aiempien keikkojen lisäksi.
Yhtye joutuu perumaan myös ensi viikolle kaavaillut Moskovan ja Pietarin esitykset. Yhtye pahoittelee tapahtunutta ja kertoo olevansa erittäin pettynyt joutuessaan siirtämään esityksiä.
Duran Duranin peruuntumisen vuoksi KaisaFestiä ei järjestetä lauantain osalta ollenkaan. Sunnuntaina lavalla nähdään suunnitelmien mukaisesti brittiläinen James Blunt, Paradise Oskar ja Egotrippi.
Lauantain Duran Duran-konserttiin jo hankitut liput käyvät myös tulevaan konserttiin. Lipun ostaneilla on myös mahdollisuus lunastaa lippunsa takaisin Lippupalvelun myyntipisteistä, Tiketistä sekä Menolipusta.
(MTV3)