Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

CNN:ltä pysäyttävä arvio Trumpin Putin-neuvottelijasta

Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff on tavannut Vladimir Putinin toistuvasti
Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff on tavannut Vladimir Putinin toistuvastiAFP / Lehtikuva / Gavriil Grigorov
Julkaistu 27.04.2025 13:54
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff on neuvotellut Ukrainan rauhasta presidentti Putinin kanssa.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on huomannut, että yritykset saada tulitauko Ukrainaan, ovat osoittautuneet vaikeammiksi, kuin hän oli kuvitellut, kirjoittaa uutiskanava CNN analyysissään.

Palattuaan Valkoiseen taloon Trump on käynyt ainakin kaksi puhelinkeskustelua Vladimir Putinin kanssa ja USA:n erityislähettiläs Steve Witkoff on toistuvasti käynyt tapaamassa Putinia henkilökohtaisesti Moskovassa. Witkoff onkin noussut Washingtonin tärkeimmäksi keskustelukumppaniksi Putinin kanssa.

CNN:n haastattelemien kansainvälisen politiikan asiantuntijoiden mukaan ei ole kuitenkaan yllätys, että tapaamiset eivät ole tuottaneet haluttua tulosta rauhan saamiseksi Ukrainaan.

Witkoffilta puuttuu kokemus politiikasta

Lähtökohtana on, että kiinteistöalan liikemies Witkoff,  jolla ei ole aiempaa kokemusta politiikasta tai diplomatiasta, yrittää neuvotella sopimusta rauhasta ja vastapuolena on 25 vuotta Venäjää hallinnut Vladimir Putinin, entinen KGB:n everstiluutnantti. 

CNN listaa, että Putin on poliittisen uransa aikana nähnyt jo viisi Yhdysvaltain presidenttiä, kahdeksan Iso-Britannian pääministeriä, kolme Kiinan johtajaa ja kuusi Naton pääsihteeriä ja neuvotellut henkilökohtaisesti heistä useimpien kanssa.

Trumpin virallinen Venäjän ja Ukrainan erikoislähettiläs Keith Kellogg on syrjäytetty neuvotteluista Putinin kanssa, vaikka hänellä on eniten kokemusta Venäjästä.

Kelloggin sijaan Witkoffin mukana neuvotteluihin ovat osallistuneet ajoittain ulkoministeri Marco Rubio, sekä kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Mike Walz. CNN kirjoittaa molempien olevan kokeneita poliitikkoja, mutta heillä ei ole paljoa kokemusta suhteissa Venäjään.

10.15259155iSteve Witkoff ja Marco Rubio/All Over Press

Venäjän delegaatioon puolestaan kuuluvat ulkoministeri Sergei Lavrov, entinen Washingtonin suurlähettiläs Juri Ushakov, sekä Venäjän valtion varallisuusrahaston johtaja Kirill Dimitriev, joka on opiskellut Stanfordin, sekä Harvardin yliopistoissa.

Lue myös: Trump: Venäjä ja Ukraina "hyvin lähellä" tulitaukosopimusta

CNN kertoo, että kaikki kolme puhuvat sujuvasti englantia, ovat kokeneita diplomaatteja ja osaavat toimia Yhdysvaltalaisten kanssa. Venäjällä on nyt neuvotteluissa valtava etu.

Analyysin mukaan keskeisin ongelma maiden suhteissa on se, että yksinkertaisesti Venäjä ja Yhdysvallat eivät ole oikeastaan koskaan ymmärtäneet toisiaan. Silti Venäjä tulee aina olemaan kiinnostunut Euroopan turvallisuudesta, Ukrainasta ja omasta asemastaan kilpailussa länsimaiden kanssa. 

Lue myös: Kreml: Witkoff ja Putin tapasivat – "Keskustelut olivat rakentavia"

Lisää aiheesta:

Lavrov ja Rubio valmistelevat Trumpin ja Putinin tapaamista – Zelenskyi LontooseenUkrainasta turhautuneet haukut TrumpilleZelenskyi tylyttää Yhdysvaltoja: "Putin kuolee pian"Trump sanoo tapaavansa Putinin Saudi-Arabiassa – Ukrainaan tulitauko "lähitulevaisuudessa"Trump: "Putin on älykäs ja kova"Orbán: Trumpilla on hyvin yksityiskohtainen suunnitelma Ukrainan sodan lopettamiseksi
YhdysvallatVenäjäVladimir PutinDonald TrumpPolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 19:31
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpia vastustava Washingtonin "patonkimies" oikeudessa – valamiehistö mässäili leivillä

  • 18:27
    Droonit

    Yhdysvalloista jysähti: Armeijalle miljoonia drooneja

  • 14:27
    Karibianmeri

    Yhdysvallat teki jälleen iskun väitettyyn huumeveneeseen Karibianmerellä

  • 10:47
    Washington

    CNN: Tukikohtaan lähetettiin "epäilyttävä paketti" – useat sairastuivat valkoisesta jauheesta

  • 09:13
    Etelä-Korea

    Etelä-Korea haluaa rikastettua uraania Yhdysvalloilta sukellusveneen polttoaineeksi