Clevelandin LeBron James ja Zydrunas Ilgauskas olivat liikaa Washingtonille NBA-koripalloliigan pudotuspelissä. Cleveland löi ilman tähtiään pelanneen Washingtonin neljännessä pelissä 97-90 ja eteni jatkoon voitoin 4-0.
Washington oli vaivainen, vaikka pelasi kotona. Washingtonin tähtien Gilbert Arenasin ja Caron Butlerin poissaolo jätti liian suuren aukon muiden pelaajien täytettäväksi.
Clevelandille 4-0-voitto oli seuran 36-vuotisen historian ensimmäinen.
- Tärkeintä kuitenkin on, että se kasvattaa itseluottamustamme ja antaa meille aikaa levätä, James pohti.
- Kausi on ollut jo pitkä raskas. Nyt saamme hieman lisäaikaa hoivata kuhmujamme.
Jamesin saalis oli 31 pistettä ja 11 levypalloa. 220-senttinen Ilgauskas heitti 20 pistettä ja poimi 19 levypalloa.
Denverissä kotijoukkue hävisi San Antoniolle 89-96 ja on häviöllä sarjaa 1-3. San Antonion konkarin Robert Horryn huima kolmonen 30 sekuntia ennen ottelun loppua ratkaisi. Horryn, 36, korilla San Antonio siirtyi 93-89-johtoon.
Houston kukisti kotonaan Utahin 96-92 ja siirtyi 3-2-johtoon. Houstonin taitava Tracy McGrady heitti 26 pistettä ja antoi 16 syöttöä. Hyvää tukea McGrady sai Yao Mingiltä, joka heitti 21 pistettä ja otti 15 levypalloa.
NBA:n pudotuspelien 1. kierrosta (neljällä voitolla jatkoon):
Itä:
Washington-Cleveland 90-97 (Cleveland selviytyi jatkoon voitoin 4-0).
Länsi:
Houston-Utah 96-92 (voitot 3-2).
Denver-San Antonio 89-96 (voitot 1-3)
(MTV3-STT-AFP)
