Britanniassa pääministeri Boris Johnson on siirtynyt eilen illalla sairaalaan koronavirustartuntansa takia. Pääministerin esikunnan mukaan kyse on varotoimista ja sairaalassa otetaan "rutiinitestejä".
Asiasta kertoo muun muassa Guardian.
Johnson, 55, kertoi kymmenen päivää sitten, että hänen koronavirustestinsä oli positiivinen. Sen jälkeen pääministeri vetäytyi eristykseen ja on työskennellyt virka-asunnoltaan.
Tuuraaja tiedossa
Pääministerin tiedottajan mukaan Johnsonilla on edelleen ollut sitkeitä oireita ja hän siirtyi sairaalaan lääkärinsä suosituksesta. Yleisradioyhtiö BBC:n mukaan Johnsonin on määrä olla sairaalassa yli yön.
Guardianin mukaan Johnson jatkaa edelleen tehtävässään. Jos Johnson estyy hoitamasta tehtäväänsä, Britannian ulkoministerin Dominic Raabin on määrä sijaistaa häntä.
Lehden mukaan Raab olisi joka tapauksessa johtamassa maanantaiaamuna kokoontuvan hallituksen koronavirustyöryhmän kokouksen.
Viimeksi julkisuudessa torstaina
Uutistoimisto AFP:n mukaan Johnsonin oli määrä palata töihin perjantaina seitsemän päivän kotieristyksen jälkeen. Hänellä oli kuitenkin tuolloin edelleen korkea kuume, joten eristystä päätettiin jatkaa.